aosporcieaosporcieaosporcie

15 marca 2021

Lech Poznań bez reprezentanta Polski. Takiej sytuacji nie było od dawna

Lech Poznań bez reprezentanta / foto: Damian Garbatowski

Selekcjoner Paulo Sousa ogłosił ostateczną listę powołanych na marcowe spotkania reprezentacji Polski. Nie znalazło się na niej nazwisko żadnego zawodnika Lecha Poznań.

Już pod koniec tego miesiąca biało-czerwoni zmierzą się w pierwszych meczach eliminacji mistrzostw świata 2022. Rywalami ekipy prowadzonej od niedawna przez Sousę będą Węgrzy (25.03), Andora (28.03) oraz Anglia (31.03). 

Początkowo nowy selekcjoner powołał aż 35 piłkarzy. Nie znalazł się na niej wyróżniający się na tle swoich kolegów Jakub Kamiński, a pojawił się jeden aktualny Lechita, Tymoteusz Puchacz. Ostatecznie jego nazwiska zabrakło na ostatecznej liście opublikowanej dzisiaj przez Polski Związek Piłki Nożnej.

Pierwsza taka sytuacja od półtora roku

Od pewnego czasu przyzwyczailiśmy się do obecności przynajmniej jednego Lechity w polskiej kadrze. Były już selekcjoner Jerzy Brzęczek chętnie korzystał z zawodników Kolejorza, a kilku z nim dał nawet szansę debiutu w narodowych barwach. 

Kamil Jóźwiak, Jakub Moder oraz Alan Czerwiński zagrali po raz pierwszy dla reprezentacji jako gracze Lecha właśnie u Brzęczka. Podobna sytuacja dotyczy również Roberta Gumnego, tyle że on był już wtedy zawodnikiem Augsburga.

Po raz ostatni powołania ominęły graczy z Bułgarskiej we wrześniu 2019 roku. Wówczas na zgrupowanie nie został zabrany bowiem już wcześniej powoływany Gumny. 

Sytuacja zmieniła się jednak już w listopadzie tamtego roku. Na kadrę pojechał już wtedy Jóźwiak, który z miejsca zadebiutował w meczu eliminacji Euro przeciwko Słowenii. Od tego momentu Lechici pojawiali się już na każdym kolejnym zgrupowaniu.

Ogrom byłych Lechitów

Aktualnych Lechitów w reprezentacji tym razem więc nie ujrzymy. Na liście powołanych przez Sousę znalazło się natomiast oczywiście wielu byłych zawodników Kolejorza, którzy w przeszłości zanotowali mniejsze lub większe epizody przy Bułgarskiej.

Łukasz Fabiański, Jan Bednarek, Bartosz Bereszyński, Kamil Jóźwiak, Jakub Moder oraz Robert Lewandowski to ex-Lechici, którzy wspomogą kadrę w marcowych meczach. Większość z nich może liczyć na miejsce w pierwszej jedenastce biało-czerwonych.

Powołania ominęły natomiast Tomasza Kędziorę oraz Karola Linettego. To spore zaskoczenie, bo obaj u Brzęczka grali w kadrze sporo. Tym razem jednak reprezentację obejrzą oni niestety tylko sprzed ekranu telewizora.

Piotrek Przyborowski

0 komentarze:

Prześlij komentarz