aosporcieaosporcieaosporcie

7 stycznia 2022

Poznań Hussars Ladies kończy rok z podwójną koroną. "Najbardziej udany okres w historii klubu"

foto: Piotrek Przyborowski / aosporcie.pl

Podwójna korona, zaangażowanie w szkolenie młodzieży i obecność w reprezentacji Polski. Poznań Hussars Ladies mają za sobą naprawdę udany rok. I jak zapewniają przedstawiciele klubu ze stolicy Wielkopolski - to nie koniec jego rozwoju.

Mimo że o lacrossie nie słyszymy raczej codziennie, w Poznaniu ten popularny za Oceanem sport odnalazł swój polski dom. Poznań Hussars od lat starają się popularyzować tę dyscyplinę w naszym kraju, a szczególnie ich żeńska drużyna, Poznań Hussars Ladies, ma za sobą kolejny udany rok.

W czerwcu poznanianki sięgnęły po czwarte mistrzostwo kraju w swojej historii, a w październiku dołożyły do tego jeszcze triumf w Pucharze Polski i tym samym wywalczyły podwójną koronę. W zespole pojawiają się też kolejne młode talenty, które w kolejnych latach mają wzmocnić również reprezentację.

Zaplecze kadry

Pasmo sukcesów poznańskiej ekipy rozpoczęło się już tak naprawdę wraz z początkiem roku. Już w pierwszych tygodniach stycznia część zawodniczek Hussars wzięło udział w otwartym zgrupowaniu żeńskiej reprezentacji juniorek. 

- To oraz kolejne zgrupowania, w marcu i w lipcu pozwoliły na wyłonienie Reprezentacji Polski na udział w międzynarodowym turnieju Scheider Cup we Frankfurcie. Występ na zawodach zaliczyła również męska Reprezentacja Polski U20. Obie pokazały się z jak najlepszej strony, - dziewczyny ostatecznie zajęły trzecie, a chłopcy czwarte miejsce - mówi w rozmowie z nami Klaudia Majorczyk, zawodniczka Hussars i członkini sztabu szkoleniowego młodzieżowej kadry.

Jak podkreślaliśmy w tekście opisującym zmagania w Niemczech, poznański lacrosse miał mocną reprezentację w tej drużynie narodowej. Na turniej do naszych zachodnich sąsiadów w sumie pojechało aż sześć zawodniczek Hussars Ladies: bramkarka Roksana Szaj, występująca w obronie Afrodyta Chadzinikolau, pomocniczka Zuzanna Stasiak, a także atakujące Amelia Cupa, Wiktoria Krakowska oraz Maja Cegłowska.

Kolejny historyczny sukces

Sukcesów reprezentacyjnych nie byłoby jednak, gdyby nie te klubowe na arenie krajowej. Tych w tym roku zdecydowanie nie zabrakło. W czerwcu poznanianki zdołały obronić tytuł mistrzowski po pokonaniu w finale Panthers Wrocław, w ramach zorganizowanego w Poznaniu Weekendu Mistrzyń Polskiej Ligi Lacrosse.

- Rok 2021 był jednym z najbardziej aktywnych i udanych w historii klubu. To czwarte mistrzostwo Polski cieszy o tyle bardziej, że zostało wywalczone przed własną publicznością. Do tego było sporo innych sukcesów, jak trzecie miejsce na młodzieżowych mistrzostwach Polski czy wspomniane sukcesy we Frankfurcie - mówi Marcin Basiński, prezes i trener Poznań Hussars Ladies.

Nie należy też zapominać o innym historycznym sukcesie, czyli zwycięstwie w inauguracyjnej edycji Pucharu Polski w lacrossie. Zmagania z nim odbyły się jesienią, a poznanianki okazały się i w tym przypadku bezkonkurencyjne dla swoich rywalek.

- W tym roku odbyły się trzy turnieje, a udział w nich brały drużyny z Katowic, Wrześni oraz Poznania. Drużyna z Wrocławia w tym samym czasie zdobywała doświadczenie na niemieckich boiskach, w związku z czym nie brała udziału w Pucharze. O klasyfikacji końcowej decydowały punkty zebrane przez każdą drużynę w turniejach, a my wygrałyśmy każdy z nich - mówi Majorczyk.

Czytaj też 👉 Poznańscy zawodnicy poznają smak Igrzysk? "Dla lacrosse'a to wielka szansa"

To wszystko napawa dumą

Poznań Hussars Ladies nie zamierzają schodzić z obranej przez siebie ścieżki. Klub ze stolicy Wielkopolski w dalszym ciągu chce być numerem jeden w Polsce, a w przyszłość może patrzeć w optymizmem również dzięki swoim działaniom w obszarze szkolenia młodzieży. Ma im w tym pomóc utworzona przez klub Polska Fundację Lakros.pl.

- Na zakończenie roku zorganizowaliśmy w Poznaniu pierwszy turniej Szkolnej Ligi Lacrosse, w którym zagrało ponad 50 młodych zawodniczek i zawodników. To wszystko napawa dumą i daje wiele powodów do optymizmu na przyszłe lata - mówi Basiński.

Zawody te były podsumowaniem kilku tygodni zajęć z lacrossa, które realizowane są na terenie całej Wielkopolski. Szczególnie silny ośrodek powstał we Wrześni, gdzie z inicjatywy kilku obecnych i byłych zawodniczek Poznań Hussars Ladies doszło to utworzenia pierwszego szkolnego klubu Lax Warriors.

- Rok 2021 pomimo pandemicznych zawirowań był rokiem rozkwitu młodzieżowego lacrossa w Polsce. Choć nie był to dla nas łatwy okres, to na pewno bardzo intensywny. Życzymy sobie, aby kolejny był jeszcze bardziej obfity w lacrossowe wydarzenia i obyśmy ten nadchodzący 2022 rok spędzili jak najwięcej na boiskach - podsumowuje Majorczyk.

Piotrek Przyborowski
@P_Przyborowski
📷 Piotrek Przyborowski / aosporcie.pl

1 komentarz: