aosporcieaosporcieaosporcie

10 września 2021

Poznańscy zawodnicy poznają smak Igrzysk? "Dla lacrosse'a to wielka szansa"

Lacrosse ma powrócić na Igrzyska | foto: Piotrek Przyborowski / aosporcie.pl

Lacrosse już wkrótce po 80 latach może powrócić na Igrzyska Olimpijskie. To ogromna szansa nie tylko dla samej dyscypliny, ale również poznańskich zawodników.

20 lipca tego roku zostanie zapamiętany jako jedna z najważniejszych dat w historii lacrosse'a. To właśnie tego dnia podczas 138. sesji Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Międzynarodowa Federacja Lacrosse (World Lacrosse) została w pełni uznana przez MKOl. To z kolei oznacza, że już niedługo ten narodowy sport kanady może wreszcie znów pojawić się w programie Igrzysk Olimpijskich.

Powrót już tuż-tuż 

Lacrosse na IO gościł już pięciokrotnie - w 1904 i 1908 jako oficjalny element programu, a w 1928, 1932 oraz 1948 jako dyscyplina pokazowa. Później czyniono starania, by powrócił on na tę bez wątpienia najważniejszą sportową imprezę globu - szczególnie blisko było w Atlancie w 1996 i w Sydney w 2000 roku.

Do Igrzysk w Paryżu zostały już tylko trzy lata, więc raczej mało prawdopodobny jest uwzględnienie lacrosse'a w kalendarzu imprezy w stolicy Francji. Dużo większe szanse są natomiast na to, że dyscyplina ponownie pojawi się w programie IO w 2028 roku w Los Angeles, a więc w Stanach Zjednoczonych, gdzie cieszy się jedną z największych popularności na świecie.

Skok na popularność

Lacrosse w Polsce jest sportem stosunkowo młodym. Męska reprezentacja powstała nieco ponad dekadę temu w związku ze startem w mistrzostwach świata, które odbyły się w 2010 roku w Anglii. Później Biało-czerwoni uczestniczyli jeszcze w dwóch kolejnych edycjach mundialu w roku 2014 i 2018. Z kolei drużyna żeńska rywalizowała podczas World Games w 2017 roku, igrzyskach sportów nieolimpijskich, które odbyły się wówczas we Wrocławiu.

Poznań wraz ze stolicą Dolnego Śląska należą do najważniejszych ośrodków lacrosse'a w Polsce. Poznań Hussars i Poznań Hussars Ladies są jednymi z najbardziej utytułowanych klubów w kraju. Nic więc dziwnego, że to właśnie w Wielkopolsce powstała Polska Fundacja Lakros.pl, która za cel stawia sobie promocję tej dyscypliny w naszym kraju oraz szkolenie zawodniczek i zawodników już od najmłodszych lat. 

- Lacrosse dzięki Igrzyskom przede wszystkim zyskałby popularność. Dla nas, zawodników tej niszowej w naszym kraju dyscypliny, jest to jeden z najważniejszych celów do których dążymy. Udział w tak ogromnym wydarzeniu sportowym jest spełnieniem marzeń każdego sportowca - mówi Magdalena Pietrzak, zawodniczka Poznań Hussars i przedstawicielka fundacji.

Igrzyska szansą dla Poznania

Zawodniczki i zawodnicy z Poznania w razie ewentualnego awansu reprezentacji Polski na Igrzyska Olimpijskie, stanowiliby człon tych kadr. Choć zapewne na tym etapie rozwoju tego sportu w naszym kraju nie moglibyśmy jeszcze mówić o ewentualnej nadziei medalowej, to już samo uczestnictwo w takiej imprezie byłby dla polskiego lacrosse'a niesamowitym osiągnięciem.

- Każdy mecz wpływa na nasz rozwój, a granie z najlepszymi byłoby dla nas największym oraz najcenniejszym doświadczeniem, które byśmy zdobyli. Reprezentowanie Polski na  mistrzostwach Europy bądź mistrzostwach świata to wyjątkowe osiągnięcie, lecz jest to wciąż zamknięty krąg lacrosse. Igrzyska dają szansę pokazania całemu światu, że indiańska gra istnieje, że warto zainwestować w jej rozwój - podkreśla Pietrzak.

Niezwykle widowiskowy sport

Poznań Hussars Ladies są aktualnymi mistrzyniami kraju po tym, jak w czerwcu obroniły tytuł podczas turnieju rozgrywanego w stolicy Wielkopolski. Podczas tamtego Weekendu Mistrzyń w Poznaniu pojawiło się sporo kibiców, którzy mogli w ten sposób zapoznać się z tą niezwykle interesującą dyscypliną.

- Lacrosse jest bardzo widowiskowym sportem, łączy w sobie przeróżne gry drużynowe, a mimo to nie przestaje być unikatowym. Budzi wiele nieopisanych emocji, akcje rozgrywają się dynamicznie, a sam sprzęt używany przez graczy wpływa na oryginalność oraz atrakcyjność gry. Pojawienie się lacrosse na Igrzyskach Olimpijskich dałoby tej dyscyplinie nowe życie, które odmieniłoby przyszłość każdego zawodnika - podsumowuje Pietrzak.

Oprócz prowadzenia lekcji pokazowych, wypożyczania sprzętu do gry i prowadzenia szkoleń Polska Fundacja Lakros.pl rusza właśnie z projektem Szkolnej Ligi Lacrosse. Do udziału w niej zaproszone są zarówno szkoły podstawowe jak i ponadpodstawowe. Więcej informacji znaleźć można na stronie fundacji.

Piotrek Przyborowski
@P_Przyborowski 
📷 Piotrek Przyborowski / aosporcie.pl

0 komentarze:

Prześlij komentarz