2 grudnia 2014

Koniec meczu dla Ryszarda Grobelnego


Ryszard Grobelny przez lata swoich rządów niektóre sporty w Poznaniu znacząco rozwinął, inne za jego kadencji kompletnie się zwinęły. Czas więc podsumować te 16 lat pod względem czysto sportowym.

Pozytywy
Czego dokonał ustępujący już prezydent w lokalnym świecie sportu? Powstał Stadion Miejski, obecnie znany nam doskonale pod nazwą INEA Stadion. I jakkolwiek byśmy przeklinali na ten obiekt, mówilibyśmy, że jego lokalizacja i jakość wykończenia jest, kolokwialnie mówiąc, gówni*na, to jednak w Poznaniu powstała arena Euro 2012, stadion, który przy wielkości naszego miasta jest rzeczą niezbędną.

No właśnie, Euro 2012. Mistrzostwa Europy znacząco przyczyniły się nie tylko do modernizacji, właściwie kompletnej przebudowy całej okolicy wokół Bułgarskiej, ale ogólnie rzecz ujmując, był to duży motor napędowy przy wielu lokalnych inwestycjach. Podczas samej imprezy w Poznaniu zapanowała atmosfera naprawdę wielkiego piłkarskiego święta, które w naszym mieście przez najbliższe kilkadziesiąt lat może już się nie powtórzyć.

Za czasów Grobelnego wybudowano też chociażby nowe trybuny wokół Toru Regatowego Malta, który sam również był mocno eksploatowany. Po wielu próbach i zawodach, które tam się odbyły, w 2009 roku udało się wreszcie zorganizować Mistrzostwa Świata w Wioślarstwie. Potem już poszło gładko: rok później na Malcie odbyły się MŚ w Kajakarstwie, a na początku września 2012 roku MŚ w Kajak-Polo.


Nie można oczywiście zapomnieć o innym ważnym obiekcie na Malcie. Chodzi oczywiście o Termy, które działają całkiem sprawnie i może mają nieco za duże trybuny, ale jeśli w końcu uda się wywalczyć naszemu miastu Mistrzostwa Świata w Pływaniu, to wówczas inwestycja ta zaczęłaby naprawdę popłacać. Na razie, pod względem sportowym, możemy cieszyć się trzech medali DSW Waterpolo Poznań w MP w Piłce Wodnej oraz kilkunastu zawodów pływackich.

Wielkiego rozpędu nabrał też Poznań Maraton, a przede wszystkim to właśnie za kadencji Ryszarda Grobelnego narodził się sam pomysł takiej oto biegowej imprezy. Kiedy w 2000 roku pod nazwą Hansaplast Poznań Maraton wystartował pierwszy na taką skalę bieg masowy w naszym mieście, to wzięło w nim udział... 761 osób. Zaledwie, bo podczas tegorocznej edycji bieg ukończyło 6315 biegaczy.

Wciąż jesteśmy najlepsi w hokeju na trawie, toteż nie dziwi to, że to właśnie w Poznaniu w 2011 roku rozegrane zostały po raz pierwszy w naszym kraju Halowe Mistrzostwa Świata w tejże dyscyplinie. Impreza zorganizowana na Targach Poznańskich przyciągnęła wtedy dzięki świetnej promocji naprawdę wielu kibiców na trybuny, a ja do dzisiaj wspominam heroiczny bój Polaków z Niemcami w fazie grupowej, w którym to nasi reprezentanci zwyciężyli 3:2. Była to pierwsza w historii przegrana naszych zachodnich sąsiadów na HMŚ. Na finale już nie byłem, a i tam Dariusz Rachwalski i spółka zaprezentowali się bardzo dobrze, przegrywając jednak już wówczas z Niemcami 2:3.

Oczywiście nie sposób było wymienić wszystkie imprezy, które w czasie tych 16 lat odbyły się w Poznaniu, bo mieliśmy ich naprawdę wiele. Wśród tych ostatnich należy wymienić Poznań Triathlon, Poznań Bike Challenge czy wreszcie międzynarodowy Wings for Life World Run. Słowem: Poznań biegami stoi!

Negatywy
Nie można jednak zapominać o tym, że kilka sportów podczas 16 lat rządów Ryszarda Grobelnego w Poznaniu ze statutu dyscyplin całkiem popularnych, zeszły na kompletny margines. I trudno nie wspomnieć tu przede wszystkim o koszykówce.

Co prawda wciąż najbardziej utytułowany koszykarski klub w Polsce (już niestety nieistniejący) swoją działalność zakończył nieco wcześniej, to jednak nieco szkoda, że Lech Poznań do dzisiaj na parkiety nie wrócił. Szczególnie, że sytuacja tamtego i piłkarskiego Lecha, z tym obecnym, jest kompletnie nie do porównania.


W 2006 roku podjęto próbę wskrzeszenie poznańskiej koszykówki, ale PBG Basket Poznań mimo ambitnych planów, będąc spadkobiercą sukcesów Lecha, nie zdołał przebić się nawet do czołówki polskich klubów, jedynie raz kwalifikując się do play-offów i dwa lata temu klub zakończył swoją działalność.

Bronić tej postawy próbują nieco kluby kobiece, które od pewnego czasu balansują na poziomie Basket Ligi Kobiet i I ligi. Wydaje się, że Poznań City Center AZS lub MUKS wreszcie do tej ekstraklasy awansuje. Teraz pozostaje tylko żałować, że w ten drugi klub ostatecznie nie zaangażował się Lech Poznań.

Brakuje w Poznaniu również siatkówki i piłki ręcznej na poziomie, bo powiedzmy sobie szczerze, że potencjał wśród młodzieży i widać, i czuć. Szkoda tylko, że brak jakiegokolwiek dofinansowanie niekoniecznie znowu miasta, tylko sponsorów, którzy w sferze potencjalnej są (w Poznaniu działa przecież kilka wielkich firm), to jednak pieniędzy nie dają.

Wszystko w przypadku tych sportów odnosi się oczywiście do braku w Poznaniu solidnej hali sportowej, której nie doczekaliśmy się za czasów Ryszarda Grobelnego i raczej nie doczekamy się za czasów Jacka Jaśkowiaka, chociaż o nowym prezydencie co nieco będzie za kilka dni. Arena jest już bowiem zbyt stara, by mówić o niej jako o poważnym obiekcie. Oczywiście, po jej modernizacji, mogłaby być ona nie tylko perełką, ale i bardzo funkcjonalną halą, ale od planów do czynów już tak kilkanaście lat na upływa.W niemal prehistorycznych czasach w Poznaniu mieliśmy nawet hokej na poziomie. Hokej na lodzie. I choć do pozytywów należy zaliczyć fakt powstania krytego lodowiska, czyli Chwiałki oraz utworzenie II ligi, to jednak powiedzmy sobie szczerze, że i w tej kwestii tak wielkie miasto powinno stać na troszkę więcej.

Na koniec jeszcze upadek Warty Poznań, a przy ocenie tej sprawy obiektywny być nie mogę. Powiedzmy sobie szczerze, że to co się stało z Zielonymi w ostatnich latach, przechodzi ludzkie pojęcie. Jest wiele klubów, które zasługują oczywiście na wsparcie Miasta, ale wydaje mi się, że jeden z najstarszych w Polsce powinien liczyć momentami na coś więcej. A nie dach ze starego dworca PKS...

Tak, czy inaczej, kadencja Ryszarda Grobelnego pod względem sportowym miała swoje wzloty i upadki, podobnie zresztą jak w aspekcie politycznym. Niemniej, należy zauważyć, że obfitowała ona w całkiem sporą ilość różnych imprez sportowych, które z pewnością zapamiętamy na lata. Tych 16 lat nie możemy ocenić już teraz, więc czas przyjdzie za jakiś czas. Dłuższy czas. Jeśli natomiast chodzi o Jacka Jaśkowiaka, to już za kilka dni znajdziecie tutaj sportową zapowiedź tego, co czeka nas za kadencji nowego prezydenta Poznania. Wydaje nam się, że również będzie ciekawie.

Autor: Piotrek Przyborowski |  piotrek.przyborowski@gmail.com | main foto: Archiwum Prywatne Ryszarda Grobelnego

0 komentarze:

Prześlij komentarz

tv

kategorie

1/8 finału a o strojach Abdou Razack Traore Abdul Aziz Tetteh AC Milan Adam Małysz Adam Matuszczyk Adam Nawałka Adrian Laskowski Adrian Mierzejewski Adrian Szynka Adrian Wróblewski Agnieszka Radwańska Ajax Ajax Amsterdam akademickie mistrzostwa polski w futsalu kobiet akcje charytatywne Al-Ittihad Alan Pardew Albania Albicelestes Alejandro Sabella Amber Cup Anderlecht Andoni Zubizarreta Andre Agassi Andrea Pirlo Andres Iniesta Andrij Szewczenko Andrzej Gołota Andrzej Niedzielan Angelique Kerber Anglia Anna Lewandowska Ans Botha Antoine Griezmann aos pomaga aplikacje mobilne Arena Arjen Robben Arka Gdynia Arkadiusz Milik Arnaud Djoum Arsenal Arsene Wenger Artur Boruc AS Monaco AS Roma Asier Illarramendi Aston Villa Asturia Atalanta Bergamo Athletic Bilbao Atletico Madryt ATP Masters Australian Open Austria AZS Poznań AZS UAM Poznań Ballon d'Or 2014 Bartosz Jurecki Bartosz Kieliba Bartosz Pawłowski Bartosz Salamon Bartosz Ślusarski Bayer Bayern Monachium beach soccer Belenenses Belgia Benfica Betis Sewilla biathlon Biedronka bieganie biegi narciarskie Biofarm Basket Poznań Błękitni Stargard Szczeciński Bogusław Baniak boks Borussia Dortmund Branislav Ivanović Brazylia 2014 Bundesliga Calisia Kalisz Cardiff City Carles Puyol Carlo Ancelotti cd corallejo Celta Vigo Celtic Glasgow Charlotte Kalla Chelsea Londyn Chorwacja Christian Nnamani Chrobry Głogów Clarence Seedorf Club Brugge Copa America Copa del Rey Cracovia Cristiano Ronaldo Crystal Palace Czechy Damian Warchoł Damien Perquis Dariusz Dudka Dariusz Formella Dariusz Szpakowski Darko Jevtić David Beckham David Luiz David Moyes David Villa Dawid Czerniejewicz Dawid Dzięgielewski Dawid Jasiński Dawid Kownacki Dawid Kubacki Daylon Claasen Denis Thomalla Derby Madrytu Derby Poznania Diego Costa Diego Godín Diego Simeone Dimitri Payet Dominik Chromiński Drewno dsw waterpolo poznań DychaKownasia Dynamo Kijów Dyskobolia Grodzisk Wielkopolski Ebi Smolarek Ekstraklasa El Clásico El fin de semana Elana Toruń Emilijus Zubas Emmanuel Adebayor Enea AZS Poznań english version Eredivisie Espanyol Barcelona Eugen Polanski EURO 2012 Euro 2016 euroliga Eurotrip Everton FA Cup fantasy liga FC Barcelona FC Basel FC Porto Feliks Krystkowiak FIFA Filip Brzostowski Finlandia Fiorentina Florentino Perez football Franciszek Siwek Francja Franck Ribery Francuskie Love Story French Open futbol amerykański futsal Garbarnia Kraków Gareth Bale Gaziantepspor Getafe CF Gianluca Scamacca GKS Bełchatów GKS Katowice Górnik Zabrze Granada CF Gryf Wejherowo Grzegorz Kalinowski Grzegorz Krychowiak Grzegorz Lato Grzegorz Niciński Grzegorz Rasiak Grzegorz Wojtkowiak Guilherme Gustavo Cañizales hala uam poznań Harry Kane Henning Berg Henryk Kasperczak Hernan Rengifo Hertha Berlin Hiszpania hokej Hull City I Liga I liga koszykówki Igor Gołaszewski Igrzyska Olimpijskie II liga III liga Iker Casillas Im kończą się kontrakty inea azs poznań inne sporty Ireneusz Król Irlandia Irlandia Północna Islandia ITI IV liga Izabella Łukomska-Pyżalska Jacek Kiełb Jacek Zieliński Jagiellonia Białystok Jakub Błaszczykowski Jakub Kiełb Jakub Pyżalski Jakub Wawrzyniak James Rodríguez Jamie Vardy Jan Bednarek Jan Paczyński Jan Urban Jan Ziobro Jarosław Araszkiewicz Jarota Jarocin Jennifer Lopez Jerzy Cyrak Jerzy Dudek Jerzy Janowicz Jędrzej Dorynek Jiří Neček Joachim Löw John David Jaramillo Jose Mari Bakero Jose Mourinho Juan Mata Jupiler Pro League Jürgen Klopp Justyna Kowalczyk Juventus Turyn Kacper Ciupa Kamerun Kamil Drygas Kamil Glik Kamil Grosicki Kamil Stoch Kamil Vacek karate Karol Linetty kartka z kalendarza Katarzyna Piter Katowice Open Keylor Navas Klubowe Mistrzostwa Świata koko euro spoko kolarstwo Konflikt Messi Villa konkurs Korona Kielce koszykówka Kotwica Kołobrzeg Krystian Bielik Krystian Łukaszyk Krzysztof Biegański Krzysztof Chrobak Krzysztof Kotorowski Krzysztof Mączyński Kujawianka Izbica Kujawska Lasse Nielsen Lazio Lech Cup Lech II Poznań Lech Poznań Lechia Gdańsk Legia Warszawa Legionovia Legionowo Leicester City lekkoatletyka Leo Messi Levante UD Liga Europejska Liga Europy Liga Mistrzów ligue 1 live Liverpool FC Louis Van Gaal Ludovic Obraniak Luis Aragonés Luis Enrique Luis Figo Luis Suárez Łukasz Białożyt Łukasz Fabiański Łukasz Piszczek Łukasz Sekulski Łukasz Skorupski Łukasz Spławski Łukasz Szukała Łukasz Teodorczyk Łukasz Załuska łyżwiarstwo szybkie Maciej Chłodnicki Maciej Gajos Maciej Gostomski Maciej Kot Maciej Makuszewski Maciej Rybus Maciej Terlecki Magdalena Linette Maja Włoszczowska Malaga CF Mallorca mam haka na raka Manchester City Manchester United Manuel Arboleda Manuel Neuer Manuel Pellegrino Marca Marcelo Bielsa Marcin Cabaj Marcin Gortat Marcin Kamiński Marcin Robak Marcin Wasilewski Marcin Wodecki Marek Papszun Maria Sharapova Mario Balotelli Marit Bjoergen Mariusz Rumak Martina Navratilova Mateusz Filipowiak Mateusz Klich Mateusz Możdżeń Mateusz Szczepaniak Matus Putnocky Michał Chrapek Michał Ciarkowski Michał Cywiński Miedź Legnica Mihai Radut mistrzostwa świata 2014 mistrzostwa świata w beach soccerze 2015 mistrzostwa świata w piłce ręcznej MKS Kluczbork MKS Poznań mmts kwidzyn Monte-Carlo Masters mś w piłce ręcznej MUKS Poznań mundial Mundialowo Myśli Zbyszka Nadine Angerer Napoli NBA Nenad Bjelica Newcastle United Neymar Nicki Bille Nielsen Noriaki Kasai Novak Djokovic nSport HD Odra Wodzisław Śląski oficjalne piosenki mś Okiem Kibiców Ole Einar Bjoerndalen Olimpia Grudziądz Olympiakos Pireus Olympique Marsylia Ołeksandr Worobej Orły za granicą Ostrovia Ostrów Wielkopolski Pan Jan subiektywnie Parma 4:5 Milan Parma FC Paul George Paula Kania Paulus Arajuuri Pele Pelikan Niechanowo Pep Guardiola Pepe Pepsi Arena Pescara Petr Nemec PGE Ekstraliga Piast Gliwice Piechotą na mecz piłka nożna piłka ręczna Piłkarskie Zbrodnie Piotr Giel Piotr Pawlicki Piotr Rutkowski Piotr Żyła Pitbull PlusLiga Podbeskidzie Bielsko-Biała Pogoń Szczecin Polemika Polonia Bytom Polonia Środa Wielkopolska Polonia Warszawa Polsat polska Polskie dumy narodowe poznań Poznań City Center AZS Poznań Maraton Poznań Open 2014 Prejuce Nakoulma Premier League Primeira Liga Primera Division Przemek Pełka Przemysław Oziębała Przemysław Tytoń psg puchar hopmana Puchar Konfederacji Puchar Ligi Francuskiej Puchar Narodów Afryki Puchar Polski Puchar UEFA PWSZ Kalisz PZPN Radamel Falcao Radosław Majewski Rafa Benitez Rafael Nadal Rafał Figiel Rafał Majka Rafał Sonik rajd dakar Raków Częstochowa Raport Kolejorz Real Madrid Real Madryt Real Oviedo Real Sociedad reprezentacja Argentyny w piłce nożne reprezentacja Brazylii w piłce nożnej reprezentacja Chile w piłce nożnej reprezentacja Gibraltaru w piłce nożnej reprezentacja Hiszpanii w piłce nożnej reprezentacja Kataru w piłce ręcznej reprezentacja Kostaryki w piłce nożnej reprezentacja Niemiec w piłce nożnej reprezentacja Polski w piłce nożnej reprezentacja Polski w piłce ręcznej reprezentacja Polski w siatkówce reprezentacja Polski w unihokeju reprezentacja Polski w żużlu reprezentacja Portugalii w piłce nożne reprezentacja Szkocji w piłce nożnej reprezentacja Urugwaju w piłce nożnej reprezentacja Włoch w piłce nożnej reprezentacje reprezentacje młodzieżowe Republika Południowej Afryki Rio 2016 Robert Lewandowski Robert Ndip Tambe Rodło Kwidzyn Roger Federer Romelu Lukaku Rosja Rozwój Katowice Ruch Chorzów Rumunia Ryszard Grobelny Ryszard Wieczorek rzut oszczepem Saint-Etienne Sami Khedira Sampdoria Santi Cazorla Schalke 04 Sebastian Boenisch Semir Bukvić Sepp Blatter Serena Williams Sergio Busquets Serie A Sevilla SGGW Warszawa Shakira Siarka Tarnobrzeg siatkówka Siergiej Kriwiec Sir Alex Ferguson Sisi skoki narciarskie Sławomir Peszko Słowacja Soczi 2014 Sokół Kleczew Southampton sparingi Sparta Praga sportfive sporty motorowe sporty walki Stade Rennais Stadion Miejski w Poznaniu Stadion Narodowy w Warszawie Start Gniezno stelmet zielona góra Stéphane Mbia Steven Gerrard Superpuchar Europy Superpuchar Polski Szachtar Donieck Szwajcaria Szwecja Szymon Pawłowski Śląsk Wrocław świat T-Mobile Ekstraklasa Tamas Kadar tapio rautavaara Tarcza Wspólnoty tenis Tennis Termalica Bruk-Bet Nieciecza Thiago Alcantara Thibaut Courtois tiki-taka Tomasz Bekas Tomasz Dejewski Tomasz Kędziora Tomasz Kuszczak Tomasz Mikołajczak Tomasz Wilman Toni Kroos top news Tottenham Hotspur Tour de France Tour de Pologne TPS Winogrady Transfery Turcja Turniej Czterech Skoczni TV Trwam TVP UEFA Ukraina Unia Swarzędz unihokej US open USA Valencia CF Venus Williams Vicent Tan Vicente del Bosque Villarreal Villarreal CF Vladimir Volkov Waka Waka Waldemar Fornalik Waldemar Sobota Walia Warta Poznań waterpolo Wayde van Niekerk We Are One Werder Brema Węgry Widzew Łódź Wilfried Bony Willy Caballero Wisła Kraków Wojciech Onsorge Wojciech Szczęsny Wolfsburg WTK wybory PZPN Wygraj Ligę wywiad Xavi Zagłębie Lubin Zarko Udovicic zarząd PZPN Zaur Sadajew Zawisza Bydgoszcz Zbigniew Boniek Zbigniew Bródka Zbigniew Kręcina Zbigniew Śmiglak Zenit Sankt Petersburg Zimowe Igrzyska Olimpijskie Zinedine Zidane Zlatan Ibrahimovic Złota Piłka Zygmunt Cichosz żużel
© 2018 aosporcie.pl. Obsługiwane przez usługę Blogger.