aosporcieaosporcieaosporcie

9 grudnia 2014

Tenisowy renesans

Martina Navrátilová, amerykańska tenisistka urodzona w czeskiej Pradze, zwyciężczyni wszystkich turniejów Wielkiego Szlema, jedna z najlepszych zawodniczek w historii tej dyscypliny. Zakończyła swoją 31-letnią (!) karierę dopiero w 2006 roku, a osiem lat później, dokładniej wczoraj, została super trenerką najlepszej Polki, Agnieszki Radwańskiej. 

Polska tenisistka, która strasznie cierpi z powodu niemocy, jaka ogarnia ją w turniejach wielkoszlemowych szuka różnych możliwości, aby sobie z tym poradzić. W 2011 roku zakończyła współpracę ze swoim ojcem, a rozpoczęła z trenerem Tomaszem Wiktorowskim, który sprawuje nad nią opiekę do dzisiaj.

Niestety Radwańska zaczęła spadać w rankingu, obecnie jest szósta, a była już nawet druga na świecie. Dlatego też pod koniec 2014 roku zaprosiła do swojego sztabu Martinę Navrátilovą. Ta wiadomość obiegła cały sportowy świat i pojawiła się dosłownie wszędzie, nawet w mediach z krajów, w których o Radwańskiej słyszało tylko kilku tenisowych freaków.

Takie praktyki wśród tenisistów robią się bardzo popularne, lecz przede wszystkim są efektywne. Andy Murray, najlepszy od lat brytyjski tenisista, który bardzo chciał, ale nigdy nie mógł wygrać turnieju wielkoszlemowego we własnej ojczyźnie. W 2012 roku rozpoczął współpracę z Ivanem Lendlem, sławnym amerykańskim tenisistą i w tym samym roku zwyciężył w US Open. Natomiast w 2013 roku osiągnął upragniony triumf w na kortach Wimbledonu.

Natomiast obecny lider światowego rankingu, Novak Djoković, pod koniec 2013 roku rozpoczął współpracę z Borisem Beckerem, świetnym niemieckim tenisistą słynnym z agresywnego stylu gry. Ta decyzja również zaowocowała. W tym roku Nole dotarł do finału French Open i po raz drugi w karierze, lecz w dużo lepszym stylu wygrał najbardziej prestiżowy, z pośród czterech turniejów Wielkiego Szlema, Wimbledon.

Uważam, że najlepsza w historii polska tenisistka dokonała dobrego wyboru. Jej tenis potrzebuje zmian, świeżości i polotu. Potrzebuje też tytułów - największym osiągnięciem Radwańskiej jest finał Wimbledonu w 2012 roku. Najwyżej była drugą rakietą świata, jednak obecnie jest dopiero szósta. I choć jej trenerem cały czas pozostaje Tomasz Wiktorowski, to przy najważniejszych turniejach w jej sektorze na trybunach będzie również siedzieć Martina Navratilova.

Autor: Mateusz Włodarczyk | @mtj_wlodarczyk |  mt.j.wlodarczyk@gmail.com

0 komentarze:

Prześlij komentarz