aosporcieaosporcieaosporcie

14 maja 2022

Derby prawdy. Warta Poznań może zadecydować o losie Lecha

Derby Poznania - zapowiedź | foto: Klaudia Berda

W sobotnie popołudnie 14 maja odbędzie się przedostatnia kolejka polskiej Ekstraklasy, która ma szansę dać wiele odpowiedzi na dwa kluczowe pytania - kto spadnie i kto zostanie mistrzem. 

O ile, z perspektywy poznańskiego kibica wykonane zostało już 50% planu - Warta Poznań po rewelacyjnej rundzie wiosennej utrzymała się w lidze, tak zostało do zrealizowania bardziej prestiżowe 50% - 8. koronacja Lecha Poznań w jego długiej i pięknej historii. 

Struktura meczów przedostatniej i ostatniej kolejki jest ze sobą ściśle powiązana, tj. wynik jednego meczu determinuje drugi, a to z kolei przekłada się na mecze kolejne. Tak więc, drużyna radomska ogrywając Wisłę Kraków może de facto zdegradować ją z Ekstraklasy, odciążając mentalnie lubińskie Zagłębie przyjeżdżające w ostatniej kolejce na Bułgarską, ale "podając tlen" Wiślakom może jednocześnie sprawić, iż ostatni mecz ligi w niebieskiej części Poznania decydować będzie zarówno o tytule Mistrza Polski, jak i o spadku. 

Czytaj też 👉 Warta Poznań znów popłynęła pod prąd. Mimo niepopularnych decyzji, "Zieloni" utrzymali się w Ekstraklasie

Los chciał, iż jednym z głównych decydentów o losie Kolejorza będzie lokalna rywalka - Warta. Dla Zielonych sezon determinowany był zadaniem naczelnym jakim było utrzymanie się w najwyższej klasie rozgrywkowej w Polsce. Wykonanie tego zadania jednakże nie sprawia, iż Warciarze zamierzają plażować w przedostatniej i ostatniej kolejce Ekstraklasy. I tym razem drużyna z Poznania decydować może o losach mistrzostwa Polski i spadków. 

- Będziemy grali z pełnym zaangażowaniem, jak zawsze. A to, że już się utrzymaliśmy, może sprawić, że będziemy drużyną lepszą o jeszcze kilka procent. Jeżeli do końca walczy się o to, na co pracuje się cały sezon, to obojętnie, czy jest to utrzymanie czy mistrzostwo, to czasami może wystąpić delikatny paraliż i mogą pojawić się nerwy. My już nie mamy tej presji i po zachowaniu zawodników na treningu widzę, że jest to nasz atut, a nie obciążenie - mówił na konferencji przedmeczowej trener Warty, Dawid Szulczek.

W zorganizowanym przeze mnie pokoju na Twitterze, Bartłomiej Farjaszewski - właściciel Warty Poznań obiecał kibicom wspaniałe widowisko przy wspaniałej pogodzie. Trzymam za słowo i nie mogę się doczekać najpiękniejszych derbów na świecie!

Alex Detotekin
📷 Piotrek Przyborowski / aosporcie.pl Damian Garbatowski

0 komentarze:

Prześlij komentarz