aosporcieaosporcieaosporcie

2 kwietnia 2015

Pierwszy sukces Gibraltaru


Choć reprezentacji Gibraltaru w eliminacjach do piłkarskich mistrzostw Europy 2016 nie idzie najlepiej, - na razie udało im się na razie strzelić jedną bramkę. To właśnie jeden gol dał ich młodszym kolegom z reprezentacji U-16 zwycięstwo w młodzieżowym turnieju UEFA. O co całe zamieszanie? Decydująca bramka padła w niebanalnych okolicznościach. 

W tym meczu juniorów Gibraltar mierzył się z reprezentacją Macedonii. Spotkanie było bardzo wyrównane. Przez cały regulaminowy czas gry utrzymywał się bezbramkowy remis. Ten wynik był zdecydowanie korzystniejszy dla drużyny z Półwyspu Iberyjskiego. W doliczonym czasie gry Macedończycy wykonywali rzut rożny, wykorzystali go. Radości nie było końca, piłkarze z Bałkanów rzucili się sobie w ramiona wraz ze sztabem i całą ławką rezerwowych.Tu dochodzimy do sedna sprawy. Co zrobili w tym momencie młodzi zawodnicy Gibraltaru? Szybko przetransportowali piłkę na środek boiska i nie dając przeciwnikom czasu na ustawienie się, wznowili grę i jeden z nich pomknął z piłką na pustą bramkę. Ten gol w ogólnym rozrachunku okazał się kluczowy w kontekście całego turnieju, bo zapewnił triumf Gibraltarczykom. Mimo protestów drużyny Macedonii, sędzia gola uznał. Czy słusznie? Czy to zachowanie nie złamało, co prawda umownych, zasad fair play?

Radość Macedończyków nie trwała dłużej niż 30 sekund. Wydaje mi się, że to nie jest zbyt długi czas celebrowania bramki. Wiadomo, są jakieś granice. Gibraltarczycy sprytnie wykorzystali dezorientację pogrążonych w euforii przeciwników. Przeprowadzili szybki rajd do pustej bramki i nagle na boisku znaleźli się wszyscy sympatycy ludzie związani z drużyną Gibraltaru, świętujący zwycięskiego gola.

Pozostaje jednak pytanie: co w tym momencie robił sędzia? Przecież to on powinien oznajmić wznowienie gry. Tak się jednak nie stało. Na nagraniu nawet nie słychać gwizdka, Poza tym na płycie boiska wśród piłkarzy Macedonii znajdowali się trenerzy i zawodnicy rezerwowi. W świetle przepisów UEFA i FIFA bramka ta została zdobyta nieprzepisowo. Abstrahując jednak od reguł gry, determinacja piłkarzy z Gibraltaru w zdobyciu upragnionego trofeum jest wprost niewyobrażalna.

Autor: Mateusz Włodarczyk | @mtj_wlodarczyk |  mt.j.wlodarczyk@gmail.com

0 komentarze:

Prześlij komentarz