aosporcieaosporcieaosporcie

12 kwietnia 2015

Najlepsza liga na świecie w Polsce? W żużlu jak najbardziej! Startuje nowy sezon PGE Ekstraligi


PGE Ekstraliga rozpoczyna sezon. Nowa nazwa, nowe drużyny, jeszcze więcej zmian kadrowych. Krócej mówiąc: wraca najlepsza żużlowa liga świata!

Przypomnijmy, że w zeszłym sezonie z elitą pożegnały się Włókniarz Częstochowa i Wybrzeże Gdańsk. O ile ci drudzy z powodu zadłużenia wystąpią w II lidze to niestety w Częstochowie nie zobaczymy ligowego ścigania. Miejsca dwóch wcześniej wspomnianych drużyn zajmie Stal Rzeszów (do Ekstraligi wraca po rocznej banicji) i GKM Grudziądz (powrót po 15 latach!).

Stal Gorzów
Zespół z województwa lubuskiego, który broni w tym roku mistrzostwa, do nowego sezonu przystąpi w niezmienionym składzie. Fundament drużyny będą stanowić Krzysztof Kasprzak, który jest wicemistrzem świata oraz Iversen, Žagar i nadzieja polskiego żużla, młodzieżowiec Bartosz Zmarzlik. Zespół ma szansę na obronę tytułu i powinien znaleźć się fazie PO.

Przewidywany skład: Kasprzak, Sundstroem, Iversen, Gapiński, Žagar, Zmarzlik, Cyfer
Nasz typ: 3-4 miejsce

Unia Leszno
Lesznianie w zeszłym sezonie odniosła ogromny sukces, zajmując drugie miejsce. W tym sezonie zespół wzmocniony Sajfutdinovem i Jonassonem ma szansę nawet na złoty medal. Siłą Byków powinien być także Piotr Pawlicki. Nie można zapominać o Nickim Pedersenie, który zapowiada walkę o tytuł IMŚ. Zespół jest jednym z faworytów do złotego medalu.

Przewidywany skład: Przemysław Pawlicki, Musielak, Pedersen, Jonasson, Sajfutdinov, Piotr Pawlicki, Smektała
Nasz typ: 1-2 miejsce

Unia Tarnów
Tarnowianie byli największymi przegranymi zeszłego sezonu. Po piorunującej fazie zasadniczej w fazie PO przyszły kontuzje i praktycznie z pewnego mistrzostwa na otarcie łez został brązowy medal. Fundamentami drużyny powinni być Janusz Kołodziej i Martin Vaculík. Do klubu po rocznej przerwie powraca ulubieniec tarnowskiej publiczności Leon Madsen oraz dwie nowe twarze w postaci Artura Mroczki i Kennetha Bjerre.

Przewidywany skład: Vaculík, Mroczka 3.Bjerre 4.Madsen 5.Kołodziej 6.Koza 7.Dąbrowski
Nasz typ: 5-6 miejsce

Falubaz Zielona Góra 
Po nieudanym roku 2014 do nowego sezonu Falubaz przystępuje z zupełnie nowymi nadziejami. Do klubu powrócił Grzegorz Walasek oraz wzmocniono formację juniorską Krystianem Pieszczkiem. Po słabym sezonie Jarosława Hampela kibice w Zielonej Górze liczą na jego powrót do dobrej dyspozycji. W zespole zabraknie zawieszonego za doping Patryka Dudka. 

Przewidywane składy: Hampel, Łoktajew, Protasiewicz, Jonsson,Walasek, Zgardziński, Pieszczek
Nasz typ: 1-2 miejsce


KS Toruń
Na toruńskiej Motoarenie kibice liczą na złoty medal i mają ku temu podstawy. Zespół został wzmocniony Grigorijem Łagutą oraz Kacprem Gomólskim. Z Torunia co prawda odszedł Tomasz Gollob, ale jego wyniki nie były tam satysfakcjonujące. Ogromną siłą KS Toruń powinna być formacja juniorska w postaci Pawła Przedpełskiego i Oskara Fajfera. Do zespołu dołączył Jason Doyle, który był objawieniem sezonu 2014. 

Przewidywany skład: Holder, Gomólski, Miedziński, Doyle, Łaguta, Przedpełski, Fajfer
Nasz typ: 3-4 miejsce

Betard Sparta Wrocław
Kibice we Wrocławiu od kilku sezonów przyzwyczajeni są do walki w środku tabeli, podobnie powinno być i w tym sezonie. Do zespołu dołączył Michael Jepsen Jensen. Znacznie wzmocniono formację juniorską Maksymem Drabikiem i Adrianem Gałą. Pozostała część składu pozostała bez zmian. W mojej opinii zespół może być czarnym koniem rozgrywek. 

Przewidywany skład: Woffinden, Milik, Jędrzejak, Jensen, Janowski, Drabik, Gała
Nasz typ: 5-6 miejsce

Stal Rzeszów
Mistrz I ligi przystępuje do sezonu w przemeblowanym składzie. Do drużyny dołączył mistrz świata Greg Hancock i Peter Kildemand oraz junior Artur Czaja. Reszta zawodników, patrząc stricte na formę z poprzedniego sezonu, nie prezentuje ekstraligowego poziomu. Stal z tym składem będzie biła się o utrzymanie. 

Przewidywany skład: Kildemand, Jabłoński, Ljung, Sówka, Hancock, Czaja, Rempała
Nasz typ: Mój typ 7-8 miejsce

GKM Grudziądz
Grudziądzanie do najlepszej ligi żużlowej świata zostali dokooptowani dzięki problemom z licencją Włókniarza. Z Tarnowa pozyskano Artioma Łagutę i wychowanka klubu Krzysztofa Buczkowskiego. W klubie pojawił się także Tomasz Gollob co z pewnością jest dobrym posunięciem marketingowym. W Grudziądzu bardzo liczą na dobry wynik, a w szczególności na odrodzenie wspomnianego już 44-letniego IMŚ z roku 2010, któremu może w tym pomóc powrót przelotowych tłumików. 

Przewidywany skład: Łaguta, Jeleniewski, Buczkowski, Okoniewski, Gollob, Łęgowik, Nowak
Nasz typ: 7-8 miejsce

Jak pokazuje historia, wszelkiego rodzaju wróżenie z fusów przed sezonem często się nie sprawdza. Wszystko, jak wiadomo, zweryfikuje tor. Niewątpliwie czeka nas bardzo emocjonujący sezon, w którym nie jeden mecz może przyprawić kibiców o zawał serca. My na spotkania PGE Ekstraligi zapraszamy do naszego partnera - TakSięGra FM.

Autor: Konrad Gaweł | foto: PGE Ekstraliga

0 komentarze:

Prześlij komentarz