aosporcieaosporcieaosporcie

9 listopada 2014

Polskie Dumy Narodowe: Zibi Boniek

Zbigniew Boniek, to zdecydowanie człowiek sukcesu. Obecny prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej, a wcześniej znakomity piłkarz, ulubieniec Włochów, jest jedynym Polakiem na liście FIFA 100, czyli zestawieniu stu najlepszych żyjących piłkarzy. Z reprezentacją Polski w 1982 roku na mundialu w Hiszpanii zdobył brązowy medal. Jego karierę można więc trochę półżartem, półserio podsumować: Jedyny rudy, który osiągnął sukces. 

Sukcesy piłkarskie
Zibi jest wychowankiem Zawiszy Bydgoszcz, w której grał przez siedem lat. W roku 1975 trafił do łódzkiego Widzewa. W klubie z Łodzi zadebiutował 16 sierpnia 1975, a w roku 1981 i 1982 zdobył dwa tytuły mistrza kraju.

30 kwietnia 1982 roku, czyli ostatniego dnia okienka transferowego Rudy trafił do Juventusu Turyn. W tym klubie wraz z obecnym prezesem UEFA Michelem Platini oraz Paolo Rossim tworzyli trzon składu drużyny, z którą w latach 1984 - 85 wygrali wszystkie ważne trofea z Pucharem Europy i Pucharem Zdobywców Pucharów na czele. W 1985 roku uczestniczył w finale Pucharu Europy na stadionie Heysel w Brukseli, na którym doszło do zamieszek, zginęło wówczas 39. kibiców.

Włoski sen Bońka na tym się nie skończył. Po wygraniu trofeum dla najlepszej drużyny Europy, przeszedł za 3 miliardy lirów do AS Roma. Z klubem z wiecznego miasta zdobył Puchar Włoch. W Rzymie grał do 1988 roku, kiedy to zakończył piłkarską karierę.

Polska reprezentacja z Bońkiem na czele
Murzyn, ponieważ w Juve najlepiej grał przy sztucznym oświetleniu, odniósł parę sukcesów również z narodową reprezentacją. Zbigniew Boniek na mistrzostwach świata w Hiszpanii zdobył hat-tricka w meczu przeciwko Belgom. W ćwierćfinale przeciwko ZSRR otrzymał drugą żółtą kartkę na turnieju, przez co nie mógł zagrać, w przegranym ostatecznie 0:2, półfinale z Włochami. Znakomite występy w Juventusie i reprezentacji sprawiły, że zajął trzecie miejsce w plebiscycie tygodnika France Football na najlepszego zawodnika Europy 1982.

Nieudana kariera trenerska
Właściwie jedyne co nie wyszło Bońkowi to kariera trenerska. Zaraz po skończeniu kariery Boniek zrobił kurs trenerski. W 1990 roku został zatrudniony na stanowisko I trenera we włoskim US Lecce, z którym spadł do Serie B. W następnym sezonie znów objął funkcję trenera w drużynie Serie A - AS Bari, ta drużyna jednak pod wodzą Bońka również zanotowała spadek. W sezonie 1992/93 Zibi trafił do Sambendettese, zarząd drużyny z Serie C1 zrezygnował z Polaka przed zakończeniem sezonu. W 2002 roku na moment objął funkcję selekcjonera reprezentacji Polski, niestety również nie przyniosło mu to większych sukcesów.

Biznesmen, działacz
Obecnie Zbigniew Boniek jest mieszkańcem stolicy Włoch, w której jest biznesmenem. 26 października 2012 roku zastąpił Grzegorza Lato na stanowisku prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej. Pierwsze efekty już widać - reforma ekstraklasy, wygrana z Niemcami i prowadzenie polskiej reprezentacji w grupie eliminacyjnej do Euro 2016 to tylko niektóre z nich.

Autor: Mateusz Włodarczyk |  mt.j.wlodarczyk@gmail.com

0 komentarze:

Prześlij komentarz