aosporcieaosporcieaosporcie

10 listopada 2016

Petr Němec nowym trenerem Warty Poznań. Pierwszy zagraniczny szkoleniowiec od dawien dawna


Potwierdziły się wcześniejsze doniesienia dotyczące nowego szkoleniowca Warty Poznań. Po zwolnieniu Tomasza Bekasa w ubiegłym tygodniu Zieloni oficjalnie poinformowali, że został nim Petr Němec, od dwóch lat bezrobotny, wcześniej w Odrze Opole. 

Największym sukcesem czeskiego trenera jest mistrzostwo olimpijskie, ale zdobył je jeszcze jako zawodnik w 1980 roku. Do Polski pierwszy raz zawitał w 2001 roku, gdy objął Śląsk Wrocław, ale nie wytrzymał tam pierwszego sezonu, został zwolniony w marcu 2002. Nie poprawiło to gry Śląska, który w tamtym sezonie spadł. W grudniu tego samego roku zgłosił się po niego Widzew, ale tam też nie doczekał lata, żegnając się z łódzkim klubem już pod koniec kwietnia, prowadząc drużynę zaledwie w czterech meczach. Jeszcze krótszy był jego epizod w KSZO Ostrowiec - od końcówki czerwca 2004 po początek października. Pierwszą dłuższą przygodę miał okazję zaliczyć w Legnicy, gdzie w swoim pierwszym sezonie udało mu się wejść do II (dziś I) ligi. Niestety nie był w stanie utrzymać  drużyny na bezpiecznym miejscu i odszedł w maju 2007, aczkolwiek nie uratowało to Miedzi przed spadkiem. Swój sukces - awans z III do I ligi (akurat w roku zmiany nazwy) w pierwszym sezonie powtórzył w 2009 roku, we Flocie Świnoujście. To była jego jak dotąd najdłuższa przygoda w jednym klubie w roli trenera, ponieważ klub z wyspy Wolin opuścił dopiero w 2011 roku, po czwartym sezonie pracy. Warto nadmienić, że w barwach Floty grał wówczas obecny gracz Warty - Michał Ciarkowski. 


Bezpośrednio z Floty Nemec przeniósł się do Gdyni, gdzie stanął przed zadaniem poprowadzenia Arki z powrotem do Ekstraklasy. To jednak się nie udało i na początku drugiego sezonu - w listopadzie 2012 Czech stracił tam pracę. Na kolejny angaż Czech musiał czekać aż rok, po czym zaakceptował ofertę Odry Opole. Tam nie udało mu się utrzymać drużyny w II lidze i od wiosny 2014 pozostawał na bezrobociu. W czasie swojej przygody w Opolu dwukrotnie mierzył się z Wartą, dwa razy remisując: 1:1 na Śląsku i 2:2 w Ogródku. 

Co ciekawe, Czech podpisał stosunkowo długą jak na II-ligowe warunki i ogólą sytuację w tabeli umowę z klubem z Drogi Dębińskiej. Będzie ona obowiązywała bowiem do końca sezonu 2017/2018. Jest pierwszym zagranicznym trenerem w Warcie od ćwierćwiecza. Jesienią 1991 roku szkoleniowcem Warty był Amerykanin o greckim rodowodzie - Andreas Mparmperis. Więcej o nim przeczytacie w artykule Bartka Nosala.

Autor: Zbigniew Jankiewicz @zbig_realista | zbig.jankiewicz@gmail.com | foto: Warta Poznań

0 komentarze:

Prześlij komentarz