13 czerwca 2018

Husario, do boju!


Już w ten weekend na poznańskim Golęcinie czekają nas wielkie emocje. Nie, nie futbol amerykański, nie żużel ani nawet tenis. W sobotę na tamtejszym stadionie odbędą się finałowe mecze Polskiej Ligi Lacrosse. I chociaż pewnie wielu z Was po raz pierwszy w tym momencie w ogóle o takim sporcie przeczytało, to tym bardziej warto się przyjrzeć głębiej temu tematowi. Szczególnie, że aosporcie.pl objęło właśnie patronat medialny nad tym niezwykle ciekawym wydarzeniem!

Niektórzy próbują go deprecjonować, nazywając łapaniem motyli. Zdecydowana większość z tych krytyków nigdy nie była jednak na choćby jednym meczu. Lacrosse, czyli jak podaje ciocia Wikipedia, z francuskiego zakrzywiony kij, to kolejny po futbolu amerykańskim i unihokeju sport zza Oceanu, który w ostatnich latach pozyskał w Polsce rzesze nowych zapaleńców.

Jego konotacje z hokejem są zresztą mocniejsze. Lacrosse jest uznawany za pierwowzór hokeja na lodzie. Sam cel gry jest prosty jak budowa cepa - za pomocą trójkątnej rakiety należy umieścić piłkę w siatce przeciwnika. Problemy zaczynają się, kiedy zaczynamy brnąć w szczegóły.

- Trójkątna rakieta może być trochę mylącym określeniem. Mówimy raczej o kiju zakończonym koszykiem przypominającym kształtem siatkę na motyle - mówi mi Marcin Basiński, prezes Poznań Hussars i trener sekcji żeńskiej tego klubu.

- Co do głównego celu gry to prawda, chodzi o strzelenie większej ilości bramek. Używamy do tego kijów oraz kauczukowej piłeczki wielkości tej do tenisa, którą podajemy sobie w powietrzu. Bramki mają wymiar 180 na 180 centymetrów i stoi w niej bramkarz wyposażony w komplet ochraniaczy oraz kij z większą siatką. Wokół bramki znajduje się swego rodzaju pole bramkowe, do którego nie mogą wchodzić atakujący. Podobnie jak w hokeju na lodzie akcje rozgrywać można również za bramką. Wspólne są też lotne zmiany oraz wznowienia na środku boiska, od których rozpoczyna się gra. 

- Piłkę możemy podawać między sobą, podnosić ją z ziemi lub wybijać z kija przeciwnika. W każdym momencie gry na danej połowie musi pozostać określona liczba zawodników z obu drużyn, w przeciwnym wypadku gwizdany jest spalony. Za ewentualne przewinienia przyznawane są kary czasowe.

Co ciekawe, kobieca odmiana tego sportu znacznie różni się od tej męskiej.

- Główna różnica pomiędzy obydwoma odmianami lacrosse'a jest przede wszystkim w dopuszczonym kontakcie pomiędzy zawodnikami i zawodniczkami. W damskiej wersji fizyczny kontakt pomiędzy zawodniczkami jest dosyć mocno ograniczony, natomiast gra mężczyzn niekiedy wygląda dosyć brutalnie. Jednak obydwie wersje tego sportu są równie dynamiczne.

Lacrosse wywodzi się z tradycji indiańskich, więc nie dziwota, że za jego kolebkę traktowana jest Kanada. Ameryka Północna ogólnie stanowi region, w którym ten sport cieszy się największą popularnością. Od 2007 sport ten jednak prężnie rozwija się również w Polsce i tutaj za pionierów należy uznać przedstawicieli stolicy Wielkopolski, którzy założyli wówczas pierwszy polski klub lacrosse - Poznań Hussars.

Od tego czasu jednak na mapie Polski pojawiły się kolejne ośrodki. Jednym z zespołów, który pojawi się w sobotę na Golęcinie będzie żeński klub Hattrick Town Lax, który złożony jest z zawodniczek z różnych miast, w których brakowało chętnych do stworzenia samodzielnego zespołu. Ich rywalkami w meczu o trzecie miejsce, który rozpocznie się o godzinie 11:00 będą Kraków Queens.

Po nich o 12:30 na golęciński stadion wejdą rywalizujący w meczu o trzecie miejsce Poznań Hussars oraz AZS Legion Katowice. Szczególnie dla gospodarzy będzie to ważny dzień, bowiem jest to dla nich powrót do gry o medale po roku przerwy.

- Zgadza się, rok temu zajęliśmy piąte miejsce, pokonując w tym meczu naszych tegorocznych przeciwników z Katowic. Mecz ten odbył się z resztą równie na Golęcinie, więc można powiedzieć, że liczymy na powtórzenie wyniku sprzed roku.

- Cała drużyna jest zmotywowana i głodna tej wygranej. Dla części zawodników będzie to pierwsza okazja do stanięcia na podium, a dla tych najbardziej doświadczonych powrót do walki o najwyższe trofea. Warto tutaj wspomnieć, że Poznań Hussars jest oficjalnie pierwszym polskim klubem lacrosse, pierwszym mistrzem Polski i do tych tradycji chcielibyśmy w tym meczu i kolejnych latach nawiązać. Jesteśmy przekonani, że dzięki wspólnej pracy i wsparciu kibiców uda się nam to osiągnąć.

O 15:00 rywalizację o złote medale rozpoczną panie. W finale do walki staną Poznań Hussars Ladies oraz Kosynierki Wrocław. Oba zespoły znają się jak łyse konie (albo raczej klacze). W 2016 w finale rozgrywanym na poznańskim AWF-ie, na którym zresztą miałem okazję być, mimo przewagi poznanianek wygrały wrocławianki. Hussars Ladies na rewanż czekały do zeszłego roku, kiedy to udało pokonać im się Kosynierki na jednym z boisk bocznych Stadionu Śląskiego.

- Dla naszych zawodniczek w najbliższą sobotę cel jest jeden: obrona mistrzostwa. Co prawda w trakcie sezonu zasadniczego wszystkie mecze pomiędzy Ladies a Kosynierkami Wrocław kończyły się zwycięstwem naszej drużyny, jednak spotkania te zawsze były zacięte i wyrównane i taki będzie najprawdopodobniej także finał. W porównaniu z zeszłorocznym spotkaniem finałowym, trzon drużyny wygląda w zasadzie identycznie, ale zarówno starsze jak i młodsze stażem zawodniczki są w równym stopniu głodne sukcesu.

Z kolei w finale panów, który rozpocznie się o 17:00 oprócz męskiej sekcji wrocławskiego zespołu, czyli Kosynierów, zobaczymy też Kraków Kings. I w tym przypadku jest to powtórka zeszłorocznego finału. W nim wrocławianie zwyciężyli po zaciętym boju 8:7.

Dlaczego więc warto w sobotę wybrać się na Golęcin?

- Przede wszystkim dlatego, że to się naprawdę przyjemnie ogląda. Lacrosse jest nazywany najszybszym sportem na dwóch nogach, akcja gry przemieszcza się błyskawicznie spod jednej bramki pod drugą, a piłka przy najsilniejszych strzałach potrafi lecieć nawet 150 kilometrów na godzinę. Dodajmy do tego twardą walkę ciało w ciało oraz kij w kij, finezyjne zagrania, parady bramkarzy, a otrzymamy emocjonujące widowisko, do końca trzymające w napięciu. 

- Lacrossowa społeczność jest też znana ze swojej przyjacielskiej, rodzinnej wręcz, atmosfery. Dla wielu z nas lacrosse to znacznie więcej niż sport, a ludzie, z którymi gramy to znacznie więcej niż koleżanki i koledzy. Serdecznie zapraszamy wszystkich do wspólnego przeżywania z nami tych emocji, kibicowania, spróbowania swoich sił, a miejmy nadzieję również wspólnego świętowania. #bepartofit! - kończy prezes i trener Basiński.

Lacrosse to sport dynamiczny, spektakularny i emocjonujący. Nic więc dziwnego, że zaczyna go uprawiać coraz więcej osób, a podczas zeszłorocznych The World Games, które odbyły się we Wrocławiu, na trybunach pojawiło się całkiem sporo kibiców. Jeśli więc w choć jakimś stopniu poczuliście się po lekturze tego tekstu bardziej zainteresowani tym ciekawym sportem, to już w sobotę koniecznie pojawcie się na Golęcinie. Tym bardziej, że wstęp na wszystkie spotkania jest całkowicie bezpłatny. Po jeszcze więcej informacji odsyłamy na oficjalną stronę Weekendu Mistrzów.

Piotrek Przyborowski
📷 Szymon Topczewski

0 komentarze:

Prześlij komentarz

tv

kategorie

1/8 finału a o strojach Abdou Razack Traore Abdul Aziz Tetteh AC Milan Adam Małysz Adam Matuszczyk Adam Nawałka Adrian Laskowski Adrian Mierzejewski Adrian Szynka Adrian Wróblewski Agnieszka Radwańska Ajax Ajax Amsterdam akademickie mistrzostwa polski w futsalu kobiet akcje charytatywne Al-Ittihad Alan Pardew Albania Albicelestes Alejandro Sabella Amber Cup Anderlecht Andoni Zubizarreta Andre Agassi Andrea Pirlo Andres Iniesta Andrij Szewczenko Andrzej Gołota Andrzej Niedzielan Angelique Kerber Anglia Anna Lewandowska Ans Botha Antoine Griezmann aos pomaga aplikacje mobilne Arena Arjen Robben Arka Gdynia Arkadiusz Milik Arnaud Djoum Arsenal Arsene Wenger Artur Boruc AS Monaco AS Roma Asier Illarramendi Aston Villa Asturia Atalanta Bergamo Athletic Bilbao Atletico Madryt ATP Masters Australian Open Austria AZS Poznań AZS UAM Poznań Ballon d'Or 2014 Bartosz Jurecki Bartosz Kieliba Bartosz Pawłowski Bartosz Salamon Bartosz Ślusarski Bayer Bayern Monachium beach soccer Belenenses Belgia Benfica Betis Sewilla biathlon Biedronka bieganie biegi narciarskie Biofarm Basket Poznań Błękitni Stargard Szczeciński Bogusław Baniak boks Borussia Dortmund Branislav Ivanović Brazylia 2014 Bundesliga Calisia Kalisz Cardiff City Carles Puyol Carlo Ancelotti cd corallejo Celta Vigo Celtic Glasgow Charlotte Kalla Chelsea Londyn Chorwacja Christian Nnamani Chrobry Głogów Clarence Seedorf Club Brugge Copa America Copa del Rey Cracovia Cristiano Ronaldo Crystal Palace Czechy Damian Warchoł Damien Perquis Dariusz Dudka Dariusz Formella Dariusz Szpakowski Darko Jevtić David Beckham David Luiz David Moyes David Villa Dawid Czerniejewicz Dawid Dzięgielewski Dawid Jasiński Dawid Kownacki Dawid Kubacki Daylon Claasen Denis Thomalla Derby Madrytu Derby Poznania Diego Costa Diego Godín Diego Simeone Dimitri Payet Dominik Chromiński Drewno dsw waterpolo poznań DychaKownasia Dynamo Kijów Dyskobolia Grodzisk Wielkopolski Ebi Smolarek Ekstraklasa El Clásico El fin de semana Elana Toruń Emilijus Zubas Emmanuel Adebayor Enea AZS Poznań english version Eredivisie Espanyol Barcelona Eugen Polanski EURO 2012 Euro 2016 euroliga Eurotrip Everton FA Cup fantasy liga FC Barcelona FC Basel FC Porto Feliks Krystkowiak FIFA Filip Brzostowski Finlandia Fiorentina Florentino Perez football Franciszek Siwek Francja Franck Ribery Francuskie Love Story French Open futbol amerykański futsal Garbarnia Kraków Gareth Bale Gaziantepspor Getafe CF Gianluca Scamacca GKS Bełchatów GKS Katowice Górnik Zabrze Granada CF Gryf Wejherowo Grzegorz Kalinowski Grzegorz Krychowiak Grzegorz Lato Grzegorz Niciński Grzegorz Rasiak Grzegorz Wojtkowiak Guilherme Gustavo Cañizales hala uam poznań Harry Kane Henning Berg Henryk Kasperczak Hernan Rengifo Hertha Berlin Hiszpania hokej Hull City I Liga I liga koszykówki Igor Gołaszewski Igrzyska Olimpijskie II liga III liga Iker Casillas Im kończą się kontrakty inea azs poznań inne sporty Ireneusz Król Irlandia Irlandia Północna Islandia ITI IV liga Izabella Łukomska-Pyżalska Jacek Kiełb Jacek Zieliński Jagiellonia Białystok Jakub Błaszczykowski Jakub Kiełb Jakub Pyżalski Jakub Wawrzyniak James Rodríguez Jamie Vardy Jan Bednarek Jan Paczyński Jan Urban Jan Ziobro Jarosław Araszkiewicz Jarota Jarocin Jennifer Lopez Jerzy Cyrak Jerzy Dudek Jerzy Janowicz Jędrzej Dorynek Jiří Neček Joachim Löw John David Jaramillo Jose Mari Bakero Jose Mourinho Juan Mata Jupiler Pro League Jürgen Klopp Justyna Kowalczyk Juventus Turyn Kacper Ciupa Kamerun Kamil Drygas Kamil Glik Kamil Grosicki Kamil Stoch Kamil Vacek karate Karol Linetty kartka z kalendarza Katarzyna Piter Katowice Open Keylor Navas Klubowe Mistrzostwa Świata koko euro spoko kolarstwo Konflikt Messi Villa konkurs Korona Kielce koszykówka Kotwica Kołobrzeg Krystian Bielik Krystian Łukaszyk Krzysztof Biegański Krzysztof Chrobak Krzysztof Kotorowski Krzysztof Mączyński Kujawianka Izbica Kujawska Lasse Nielsen Lazio Lech Cup Lech II Poznań Lech Poznań Lechia Gdańsk Legia Warszawa Legionovia Legionowo Leicester City lekkoatletyka Leo Messi Levante UD Liga Europejska Liga Europy Liga Mistrzów ligue 1 live Liverpool FC Louis Van Gaal Ludovic Obraniak Luis Aragonés Luis Enrique Luis Figo Luis Suárez Łukasz Białożyt Łukasz Fabiański Łukasz Piszczek Łukasz Sekulski Łukasz Skorupski Łukasz Spławski Łukasz Szukała Łukasz Teodorczyk Łukasz Załuska łyżwiarstwo szybkie Maciej Chłodnicki Maciej Gajos Maciej Gostomski Maciej Kot Maciej Makuszewski Maciej Rybus Maciej Terlecki Magdalena Linette Maja Włoszczowska Malaga CF Mallorca mam haka na raka Manchester City Manchester United Manuel Arboleda Manuel Neuer Manuel Pellegrino Marca Marcelo Bielsa Marcin Cabaj Marcin Gortat Marcin Kamiński Marcin Robak Marcin Wasilewski Marcin Wodecki Marek Papszun Maria Sharapova Mario Balotelli Marit Bjoergen Mariusz Rumak Martina Navratilova Mateusz Filipowiak Mateusz Klich Mateusz Możdżeń Mateusz Szczepaniak Matus Putnocky Michał Chrapek Michał Ciarkowski Michał Cywiński Miedź Legnica Mihai Radut mistrzostwa świata 2014 mistrzostwa świata w beach soccerze 2015 mistrzostwa świata w piłce ręcznej MKS Kluczbork MKS Poznań mmts kwidzyn Monte-Carlo Masters mś w piłce ręcznej MUKS Poznań mundial Mundialowo Myśli Zbyszka Nadine Angerer Napoli NBA Nenad Bjelica Newcastle United Neymar Nicki Bille Nielsen Noriaki Kasai Novak Djokovic nSport HD Odra Wodzisław Śląski oficjalne piosenki mś Okiem Kibiców Ole Einar Bjoerndalen Olimpia Grudziądz Olympiakos Pireus Olympique Marsylia Ołeksandr Worobej Orły za granicą Ostrovia Ostrów Wielkopolski Pan Jan subiektywnie Parma 4:5 Milan Parma FC Paul George Paula Kania Paulus Arajuuri Pele Pelikan Niechanowo Pep Guardiola Pepe Pepsi Arena Pescara Petr Nemec PGE Ekstraliga Piast Gliwice Piechotą na mecz piłka nożna piłka ręczna Piłkarskie Zbrodnie Piotr Giel Piotr Pawlicki Piotr Rutkowski Piotr Żyła Pitbull PlusLiga Podbeskidzie Bielsko-Biała Pogoń Szczecin Polemika Polonia Bytom Polonia Środa Wielkopolska Polonia Warszawa Polsat polska Polskie dumy narodowe poznań Poznań City Center AZS Poznań Maraton Poznań Open 2014 Prejuce Nakoulma Premier League Primeira Liga Primera Division Przemek Pełka Przemysław Oziębała Przemysław Tytoń psg puchar hopmana Puchar Konfederacji Puchar Ligi Francuskiej Puchar Narodów Afryki Puchar Polski Puchar UEFA PWSZ Kalisz PZPN Radamel Falcao Radosław Majewski Rafa Benitez Rafael Nadal Rafał Figiel Rafał Majka Rafał Sonik rajd dakar Raków Częstochowa Raport Kolejorz Real Madrid Real Madryt Real Oviedo Real Sociedad reprezentacja Argentyny w piłce nożne reprezentacja Brazylii w piłce nożnej reprezentacja Chile w piłce nożnej reprezentacja Gibraltaru w piłce nożnej reprezentacja Hiszpanii w piłce nożnej reprezentacja Kataru w piłce ręcznej reprezentacja Kostaryki w piłce nożnej reprezentacja Niemiec w piłce nożnej reprezentacja Polski w piłce nożnej reprezentacja Polski w piłce ręcznej reprezentacja Polski w siatkówce reprezentacja Polski w unihokeju reprezentacja Polski w żużlu reprezentacja Portugalii w piłce nożne reprezentacja Szkocji w piłce nożnej reprezentacja Urugwaju w piłce nożnej reprezentacja Włoch w piłce nożnej reprezentacje reprezentacje młodzieżowe Republika Południowej Afryki Rio 2016 Robert Lewandowski Robert Ndip Tambe Rodło Kwidzyn Roger Federer Romelu Lukaku Rosja Rozwój Katowice Ruch Chorzów Rumunia Ryszard Grobelny Ryszard Wieczorek rzut oszczepem Saint-Etienne Sami Khedira Sampdoria Santi Cazorla Schalke 04 Sebastian Boenisch Semir Bukvić Sepp Blatter Serena Williams Sergio Busquets Serie A Sevilla SGGW Warszawa Shakira Siarka Tarnobrzeg siatkówka Siergiej Kriwiec Sir Alex Ferguson Sisi skoki narciarskie Sławomir Peszko Słowacja Soczi 2014 Sokół Kleczew Southampton sparingi Sparta Praga sportfive sporty motorowe sporty walki Stade Rennais Stadion Miejski w Poznaniu Stadion Narodowy w Warszawie Start Gniezno stelmet zielona góra Stéphane Mbia Steven Gerrard Superpuchar Europy Superpuchar Polski Szachtar Donieck Szwajcaria Szwecja Szymon Pawłowski Śląsk Wrocław świat T-Mobile Ekstraklasa Tamas Kadar tapio rautavaara Tarcza Wspólnoty tenis Tennis Termalica Bruk-Bet Nieciecza Thiago Alcantara Thibaut Courtois tiki-taka Tomasz Bekas Tomasz Dejewski Tomasz Kędziora Tomasz Kuszczak Tomasz Mikołajczak Tomasz Wilman Toni Kroos top news Tottenham Hotspur Tour de France Tour de Pologne TPS Winogrady Transfery Turcja Turniej Czterech Skoczni TV Trwam TVP UEFA Ukraina Unia Swarzędz unihokej US open USA Valencia CF Venus Williams Vicent Tan Vicente del Bosque Villarreal Villarreal CF Vladimir Volkov Waka Waka Waldemar Fornalik Waldemar Sobota Walia Warta Poznań waterpolo Wayde van Niekerk We Are One Werder Brema Węgry Widzew Łódź Wilfried Bony Willy Caballero Wisła Kraków Wojciech Onsorge Wojciech Szczęsny Wolfsburg WTK wybory PZPN Wygraj Ligę wywiad Xavi Zagłębie Lubin Zarko Udovicic zarząd PZPN Zaur Sadajew Zawisza Bydgoszcz Zbigniew Boniek Zbigniew Bródka Zbigniew Kręcina Zbigniew Śmiglak Zenit Sankt Petersburg Zimowe Igrzyska Olimpijskie Zinedine Zidane Zlatan Ibrahimovic Złota Piłka Zygmunt Cichosz żużel
© 2018 aosporcie.pl. Obsługiwane przez usługę Blogger.