24 czerwca 2017

Turniejowe déjà vu. Polska odpadła z EURO U-21

Zdjęcie użytkownika UEFA Under-21 Championship.
Mecz otwarcia, o wszystko i o honor - to dewiza, która definiowała występy polskiej reprezentacji piłki nożnej w największych turniejach w XXI wieku. Dopiero kadra selekcjonera Adama Nawałki na EURO 2016 przełamała tę zasadę. Jednak dawne koszmary wróciły i to już podczas turnieju EURO U-21 rozgrywanego w tym roku w Polsce. Notabene występ naszej drużyny był bliźniaczo podobny do tego sprzed pięciu lat, kiedy to gościliśmy najlepsze drużyny europejskiego futbolu. 

Napompowany balonik i mecz otwarcia
Chyba nigdy w historii występów reprezentacji młodzieżowych nie było tak dużego zainteresowania występami naszej drużyny ani tak wygórowanych, jak się ostatecznie okazało, oczekiwań. Balonik przed turniejem napompowany był głównie ze względu na co raz większą popularność meczów drużyny narodowej. Także dlatego, że zawodnicy, tacy jak Karol Linetty, Przemysław Frankowski czy Jan Bednarek, powołani do kadry na EURO U-21, to piłkarze, którzy tworzą trzon podstawowej jedenastki w swoich klubach.

Tych zawodników nie zabrakło również w wyjściowym składzie na pierwszy mecz w tym turnieju, w którym Biało-Czerwoni zmierzyli się z reprezentacją Słowacji. Mecz otwarcia w Lublinie, poprzedzony pięknym występem lubelskich artystów, rozpoczął się zdecydowanie po myśli piłkarzy Marcina Dorny, albowiem już w 1. minucie spotkania dośrodkowanie Tomasza Kędziory na gola zamienił Patryk Lipski. Jednak z każdą kolejną sekundą Polacy zdawali się tracić przewagę, co doprowadziło do wyrównania w 20. minucie i ostatecznej porażki 1:2 po bramce Pavola Safranko w 78. minucie.

Jeśli sięgniemy pamięcią do czerwca 2012 i meczu otwarcia Polska - Grecja, to możemy stwierdzić, że to była niemalże powtórka z tamtego spotkania. Wtedy także nadzieje były duże, szczególnie dlatego, że Polska jako gospodarz nie musiała się kwalifikować do finałów mistrzostw Europy i przez dwa lata rozgrywała jedynie mecze towarzyskie, w których radziła sobie całkiem nieźle. Spotkanie z Grekami rozpoczęło się też niemal w bliźniaczy sposób - Polacy zmotywowani presją oczekiwań zaczęli od szybkiego prowadzenia po perfekcyjnej akcji duetu Błaszczykowski - Lewandowski. Później pechowo stracili gola, lecz ostatecznie udało im się uratować punkt z pierwszego spotkania.

Remis dający nadzieję 
Na niezapomnianym EURO 2012 drugi grupowy mecz był najlepszy w wykonaniu piłkarzy dowodzonych przez trenera Franciszka Smudę. Reprezentanci Polski pokazali wtedy charyzmę, wiarę we własne możliwości i po kapitalnym golu Jakuba Błaszczykowskiego, dającym remis z Rosją, zachowali szansę na wyjście z grupy A.

Znów, bez kilku szczegółów, sytuacja Polaków po pięciu latach zdała się powtarzać. Podopieczni Dorny w swoim drugim meczu przeciwko Szwecji zaczęli od mocnego uderzenia i brawurowej akcji Dawida Kownackiego, który podaniem po ziemi w poprzek pola karnego asystował przy bramce Łukasza Monety. Po dokładnie 30. minutach Carlos Standberg wykorzystał błędy naszej formacji defensywnej i wyrównał rezultat spotkania. Wystarczyło zaledwie kilka minut, aby Szwedzi zadali nam kolejny cios i do szatni na przerwę schodzili, prowadząc 2:1. W drugiej połowie wynik z pierwszej części spotkania utrzymywał się aż do 91. minuty, kiedy to najlepszy Polak w tym meczu, Dawid Kownacki, zamienił rzut karny na gola.

Blamaż na koniec
O golu i asyście snajpera Lecha Poznań szybko zapomnieliśmy podczas meczu z Anglią. Albowiem już w 6. minucie Wyspiarze, będący w najlepszej sytuacji w grupie A, objęli prowadzenie. Co więcej, jak na dłoni było widać, że zostaliśmy dość brutalnie zdominowani przez naszych przeciwników i ani wprowadzenie do gry w drugiej połowie Patryka Lipskiego, ani Jarosława Niezgody nie powstrzymało nas przed utratą dwóch kolejnych bramek i ostateczną porażką 0:3. Z resztą awans do półfinału Kownackiego i spółki był uzależniony od wyniku drugiego meczu naszej grupy, w którym Słowacja również 3:0 pokonała aktualnych jeszcze obrońców tytułu - Szwedów.

Pięć lat temu Polacy przegrali we Wrocławiu z Czechami 0:1, lecz rezultat był dokładnie ten sam - odpadnięcie z turnieju i ostatnie miejsce w swojej grupie.

Plotki, ploteczki 
Mimo, delikatnie mówiąc, nie najlepszego występu podczas EURO U-21 reprezentanci Polski mogą mieć nadzieję na zmianę pracodawcy podczas letniego okienka transferowego. Już przed rozpoczęciem turnieju mówiło się o tym, że angielski Southampton oferuje ponad sześć milionów euro za transfer stopera Lecha Poznań, Jana Bednarka. Szansę na zmianę otoczenia ma także Przemysław Frankowski, który ma za sobą bardzo solidny sezon w barwach wicemistrza Polski, Jagiellonii Białystok.

Jak w każdym okresie transferowym, również teraz, pojawia się wiele plotek na temat ewentualnego transferu Dawida Kownackiego - obecnie mówi się o zainteresowaniu ze strony Sampdorii i tureckiego Trabzonsporu. Dużo mówi się o zainteresowaniu kapitanem reprezentacji U-21 Tomaszem Kędziorą, zwłaszcza dlatego, że jego kontrakt z Kolejorzem wygasa w 2018 roku. Według doniesień dziennikarzy Kendi może liczyć na zainteresowanie ze strony Lazio, czy też AS Monaco i Dynama Kijów.

Pomimo tego, że znów podczas EURO w Polsce zawiedli jedynie piłkarze - kibice i organizatorzy spisali się znakomicie. Byłbym daleki od stwierdzeń, że nasza kadra nie ma przyszłości - większość z obecnych gwiazd kadry Adama Nawałki nie odnosiła sukcesów z reprezentacją młodzieżową albo wcale w niej nie grała. Poza tym, jak widzimy, wielu młodych polskich zawodników ma szanse na przeniesienie do bardzo dobrych europejskich klubów, w których nadal będą mogli szlifować swoje piłkarskie rzemiosło.  

Autor: Mateusz Włodarczyk | @mtj_wlodarczyk |  mt.j.wlodarczyk@gmail.com foto: Facebook / under21 (UEFA)

0 komentarze:

Prześlij komentarz

tv

kategorie

1/8 finału a o strojach Abdou Razack Traore Abdul Aziz Tetteh AC Milan Adam Małysz Adam Matuszczyk Adam Nawałka Adrian Laskowski Adrian Mierzejewski Adrian Szynka Adrian Wróblewski Agnieszka Radwańska Ajax Ajax Amsterdam akademickie mistrzostwa polski w futsalu kobiet akcje charytatywne Al-Ittihad Alan Pardew Albania Albicelestes Alejandro Sabella Amber Cup Anderlecht Andoni Zubizarreta Andre Agassi Andrea Pirlo Andres Iniesta Andrij Szewczenko Andrzej Gołota Andrzej Niedzielan Angelique Kerber Anglia Anna Lewandowska Ans Botha Antoine Griezmann aos pomaga aplikacje mobilne Arena Arjen Robben Arka Gdynia Arkadiusz Milik Arnaud Djoum Arsenal Arsene Wenger Artur Boruc AS Monaco AS Roma Asier Illarramendi Aston Villa Asturia Atalanta Bergamo Athletic Bilbao Atletico Madryt ATP Masters Australian Open Austria AZS Poznań AZS UAM Poznań Ballon d'Or 2014 Bartosz Jurecki Bartosz Kieliba Bartosz Pawłowski Bartosz Salamon Bartosz Ślusarski Bayer Bayern Monachium beach soccer Belenenses Belgia Benfica Betis Sewilla biathlon Biedronka bieganie biegi narciarskie Biofarm Basket Poznań Błękitni Stargard Szczeciński Bogusław Baniak boks Borussia Dortmund Branislav Ivanović Brazylia 2014 Bundesliga Calisia Kalisz Cardiff City Carles Puyol Carlo Ancelotti cd corallejo Celta Vigo Celtic Glasgow Charlotte Kalla Chelsea Londyn Chorwacja Christian Nnamani Chrobry Głogów Clarence Seedorf Club Brugge Copa America Copa del Rey Cracovia Cristiano Ronaldo Crystal Palace Czechy Damian Warchoł Damien Perquis Dariusz Dudka Dariusz Formella Dariusz Szpakowski Darko Jevtić David Beckham David Luiz David Moyes David Villa Dawid Czerniejewicz Dawid Dzięgielewski Dawid Jasiński Dawid Kownacki Dawid Kubacki Daylon Claasen Denis Thomalla Derby Madrytu Derby Poznania Diego Costa Diego Godín Diego Simeone Dimitri Payet Dominik Chromiński Drewno dsw waterpolo poznań DychaKownasia Dynamo Kijów Dyskobolia Grodzisk Wielkopolski Ebi Smolarek Ekstraklasa El Clásico El fin de semana Elana Toruń Emilijus Zubas Emmanuel Adebayor Enea AZS Poznań english version Eredivisie Espanyol Barcelona Eugen Polanski EURO 2012 Euro 2016 euroliga Eurotrip Everton FA Cup fantasy liga FC Barcelona FC Basel FC Porto Feliks Krystkowiak FIFA Filip Brzostowski Finlandia Fiorentina Florentino Perez football Franciszek Siwek Francja Franck Ribery Francuskie Love Story French Open futbol amerykański futsal Garbarnia Kraków Gareth Bale Gaziantepspor Getafe CF Gianluca Scamacca GKS Bełchatów GKS Katowice Górnik Zabrze Granada CF Gryf Wejherowo Grzegorz Kalinowski Grzegorz Krychowiak Grzegorz Lato Grzegorz Niciński Grzegorz Rasiak Grzegorz Wojtkowiak Guilherme Gustavo Cañizales hala uam poznań Harry Kane Henning Berg Henryk Kasperczak Hernan Rengifo Hertha Berlin Hiszpania hokej Hull City I Liga I liga koszykówki Igor Gołaszewski Igrzyska Olimpijskie II liga III liga Iker Casillas Im kończą się kontrakty inea azs poznań inne sporty Ireneusz Król Irlandia Irlandia Północna Islandia ITI IV liga Izabella Łukomska-Pyżalska Jacek Kiełb Jacek Zieliński Jagiellonia Białystok Jakub Błaszczykowski Jakub Kiełb Jakub Pyżalski Jakub Wawrzyniak James Rodríguez Jamie Vardy Jan Bednarek Jan Paczyński Jan Urban Jan Ziobro Jarosław Araszkiewicz Jarota Jarocin Jennifer Lopez Jerzy Cyrak Jerzy Dudek Jerzy Janowicz Jędrzej Dorynek Jiří Neček Joachim Löw John David Jaramillo Jose Mari Bakero Jose Mourinho Juan Mata Jupiler Pro League Jürgen Klopp Justyna Kowalczyk Juventus Turyn Kacper Ciupa Kamerun Kamil Drygas Kamil Glik Kamil Grosicki Kamil Stoch Kamil Vacek karate Karol Linetty kartka z kalendarza Katarzyna Piter Katowice Open Keylor Navas Klubowe Mistrzostwa Świata koko euro spoko kolarstwo Konflikt Messi Villa konkurs Korona Kielce koszykówka Kotwica Kołobrzeg Krystian Bielik Krystian Łukaszyk Krzysztof Biegański Krzysztof Chrobak Krzysztof Kotorowski Krzysztof Mączyński Kujawianka Izbica Kujawska Lasse Nielsen Lazio Lech Cup Lech II Poznań Lech Poznań Lechia Gdańsk Legia Warszawa Legionovia Legionowo Leicester City lekkoatletyka Leo Messi Levante UD Liga Europejska Liga Europy Liga Mistrzów ligue 1 live Liverpool FC Louis Van Gaal Ludovic Obraniak Luis Aragonés Luis Enrique Luis Figo Luis Suárez Łukasz Białożyt Łukasz Fabiański Łukasz Piszczek Łukasz Sekulski Łukasz Skorupski Łukasz Spławski Łukasz Szukała Łukasz Teodorczyk Łukasz Załuska łyżwiarstwo szybkie Maciej Chłodnicki Maciej Gajos Maciej Gostomski Maciej Kot Maciej Makuszewski Maciej Rybus Maciej Terlecki Magdalena Linette Maja Włoszczowska Malaga CF Mallorca mam haka na raka Manchester City Manchester United Manuel Arboleda Manuel Neuer Manuel Pellegrino Marca Marcelo Bielsa Marcin Cabaj Marcin Gortat Marcin Kamiński Marcin Robak Marcin Wasilewski Marcin Wodecki Marek Papszun Maria Sharapova Mario Balotelli Marit Bjoergen Mariusz Rumak Martina Navratilova Mateusz Filipowiak Mateusz Klich Mateusz Możdżeń Mateusz Szczepaniak Matus Putnocky Michał Chrapek Michał Ciarkowski Michał Cywiński Miedź Legnica Mihai Radut mistrzostwa świata 2014 mistrzostwa świata w beach soccerze 2015 mistrzostwa świata w piłce ręcznej MKS Kluczbork MKS Poznań mmts kwidzyn Monte-Carlo Masters mś w piłce ręcznej MUKS Poznań mundial Mundialowo Myśli Zbyszka Nadine Angerer Napoli NBA Nenad Bjelica Newcastle United Neymar Nicki Bille Nielsen Noriaki Kasai Novak Djokovic nSport HD Odra Wodzisław Śląski oficjalne piosenki mś Okiem Kibiców Ole Einar Bjoerndalen Olimpia Grudziądz Olympiakos Pireus Olympique Marsylia Ołeksandr Worobej Orły za granicą Ostrovia Ostrów Wielkopolski Pan Jan subiektywnie Parma 4:5 Milan Parma FC Paul George Paula Kania Paulus Arajuuri Pele Pelikan Niechanowo Pep Guardiola Pepe Pepsi Arena Pescara Petr Nemec PGE Ekstraliga Piast Gliwice Piechotą na mecz piłka nożna piłka ręczna Piłkarskie Zbrodnie Piotr Giel Piotr Pawlicki Piotr Rutkowski Piotr Żyła Pitbull PlusLiga Podbeskidzie Bielsko-Biała Pogoń Szczecin Polemika Polonia Bytom Polonia Środa Wielkopolska Polonia Warszawa Polsat polska Polskie dumy narodowe poznań Poznań City Center AZS Poznań Maraton Poznań Open 2014 Prejuce Nakoulma Premier League Primeira Liga Primera Division Przemek Pełka Przemysław Oziębała Przemysław Tytoń psg puchar hopmana Puchar Konfederacji Puchar Ligi Francuskiej Puchar Narodów Afryki Puchar Polski Puchar UEFA PWSZ Kalisz PZPN Radamel Falcao Radosław Majewski Rafa Benitez Rafael Nadal Rafał Figiel Rafał Majka Rafał Sonik rajd dakar Raków Częstochowa Raport Kolejorz Real Madrid Real Madryt Real Oviedo Real Sociedad reprezentacja Argentyny w piłce nożne reprezentacja Brazylii w piłce nożnej reprezentacja Chile w piłce nożnej reprezentacja Gibraltaru w piłce nożnej reprezentacja Hiszpanii w piłce nożnej reprezentacja Kataru w piłce ręcznej reprezentacja Kostaryki w piłce nożnej reprezentacja Niemiec w piłce nożnej reprezentacja Polski w piłce nożnej reprezentacja Polski w piłce ręcznej reprezentacja Polski w siatkówce reprezentacja Polski w unihokeju reprezentacja Polski w żużlu reprezentacja Portugalii w piłce nożne reprezentacja Szkocji w piłce nożnej reprezentacja Urugwaju w piłce nożnej reprezentacja Włoch w piłce nożnej reprezentacje reprezentacje młodzieżowe Republika Południowej Afryki Rio 2016 Robert Lewandowski Robert Ndip Tambe Rodło Kwidzyn Roger Federer Romelu Lukaku Rosja Rozwój Katowice Ruch Chorzów Rumunia Ryszard Grobelny Ryszard Wieczorek rzut oszczepem Saint-Etienne Sami Khedira Sampdoria Santi Cazorla Schalke 04 Sebastian Boenisch Semir Bukvić Sepp Blatter Serena Williams Sergio Busquets Serie A Sevilla SGGW Warszawa Shakira Siarka Tarnobrzeg siatkówka Siergiej Kriwiec Sir Alex Ferguson Sisi skoki narciarskie Sławomir Peszko Słowacja Soczi 2014 Sokół Kleczew Southampton sparingi Sparta Praga sportfive sporty motorowe sporty walki Stade Rennais Stadion Miejski w Poznaniu Stadion Narodowy w Warszawie Start Gniezno stelmet zielona góra Stéphane Mbia Steven Gerrard Superpuchar Europy Superpuchar Polski Szachtar Donieck Szwajcaria Szwecja Szymon Pawłowski Śląsk Wrocław świat T-Mobile Ekstraklasa Tamas Kadar tapio rautavaara Tarcza Wspólnoty tenis Tennis Termalica Bruk-Bet Nieciecza Thiago Alcantara Thibaut Courtois tiki-taka Tomasz Bekas Tomasz Dejewski Tomasz Kędziora Tomasz Kuszczak Tomasz Mikołajczak Tomasz Wilman Toni Kroos top news Tottenham Hotspur Tour de France Tour de Pologne TPS Winogrady Transfery Turcja Turniej Czterech Skoczni TV Trwam TVP UEFA Ukraina Unia Swarzędz unihokej US open USA Valencia CF Venus Williams Vicent Tan Vicente del Bosque Villarreal Villarreal CF Vladimir Volkov Waka Waka Waldemar Fornalik Waldemar Sobota Walia Warta Poznań waterpolo Wayde van Niekerk We Are One Werder Brema Węgry Widzew Łódź Wilfried Bony Willy Caballero Wisła Kraków Wojciech Onsorge Wojciech Szczęsny Wolfsburg WTK wybory PZPN Wygraj Ligę wywiad Xavi Zagłębie Lubin Zarko Udovicic zarząd PZPN Zaur Sadajew Zawisza Bydgoszcz Zbigniew Boniek Zbigniew Bródka Zbigniew Kręcina Zbigniew Śmiglak Zenit Sankt Petersburg Zimowe Igrzyska Olimpijskie Zinedine Zidane Zlatan Ibrahimovic Złota Piłka Zygmunt Cichosz żużel
© 2018 aosporcie.pl. Obsługiwane przez usługę Blogger.