30 czerwca 2015

Poznań wraca na salony... koszykówki kobiet


To nie prima aprilis, żadne żarty, to po prostu awans - mniej więcej w takich nastrojach były koszykarki JTC MUKS Poznań po zwycięskim dwumeczu z Eneą AZS Poznań, który dał im bilet do Tauron Basket Ligi Kobiet.

Koszykówki na tak wysokim poziomie w Poznaniu nie widzieliśmy od trzech lat. Wiosna 2012 nie była zbyt dobra dla naszego basketu, bowiem z ówczesnej Ekstraklasy spadły aż dwie nasze drużyny - dokładnie te same, które tym razem walczyły o awans (tylko pod nieco innymi nazwami - MUKS jeszcze bez sponsora tytularnego, AZS z innym niż obecnie, bo z INEA). Na domiar złego latem tego samego roku z TBL wycofał się męski zespół PBG Basket Poznań i tak oto stolica roku, pozbawiona w ciągu jednego sezonu trzech (!) ekstraklasowych drużyn, stała się koszykarską pustynią na mapie Polski.

W przypadku męskiego basketu raczej niewiele wskazuje, by miało się to odmienić w najbliższym czasie. Inaczej jest i było, jeśli chodzi o koszykówkę kobiet. AZS, który w tym sezonie przegrał półfinał I ligi z MUKS-em, ostatecznie w I lidze zajął po raz trzeci z rzędu (!) trzecie miejsce, co oznacza, że od momentu swojego spadku, Akademiczki rok w rok walczyły o powrót na salony, ale pechowo nie udało im się to również i w tym sezonie.

Kibice niezwiązani emocjonalnie z którąkolwiek z tych drużyn, ale będący miłośnikami poznańskiego sportu, mieli z pewnością rozdarte serca w momencie, gdy okazało się, że o awans do TBL Kobiet będą walczyły dwa poznańskie zespoły. Wszystko przez regulamin rozgrywek. Kluby z Wielkopolski rywalizowały w grupie B. AZS zakończył pierwszy etap rozgrywek na drugim meczu w swojej grupie, natomiast MUKS za trzecim. Ostatecznie oba te zespoły spotkały więc się w półfinale. W pierwszym derbowym pojedynku padł wynik aż 60:39 dla MUKS-u. To był nokaut, po którym podopieczne Ryszarda Barańskiego już się nie podniosły. W drugim meczu padł wynik 67:45 i było wiadome, że to MUKS wróci do elity.

Jako pocieszenie dla AZS-u należy wskazać, że obie te drużyny w kolejnych meczach również wygrywały i tak oto JTC MUKS, dwukrotnie pokonując JAS-FBG Sosnowiec (kolejno 59:42 i 55:42), zostało najlepszą drużyną I ligi. Natomiast Akademiczki po raz kolejny zdobyły brązowy medal, tu jednak nie bez problemów, wygrywając w dwumeczu z AZS-em Politechniką Koroną Kraków 115:113.


Walka o awans
Plany obu drużyn wciąż są jednak, zachowując pewne proporcje, naprawdę mocarne. Zaczęło się od AZS-u: już w trakcie rozgrywek zmieniono kolejny raz sponsora tytularnego (Poznań City Center zastąpiła Enea), po przegranym, mimo wszystko, sezonie, zachowano spokój i postanowiono być bardzo cierpliwym.

Trenerem pozostał Ryszard Barański, z kolei Daria Marciniak, Elżbieta Giedrojć, Wioletta Wiśniewska, Karolina Budeń, Kinga Woźniak i Magdalena Wojdalska przedłużyły swoje kontrakty z klubem. Zatrzymanie tej pierwszej cieszy szczególnie, bo 20-letnia skrzydłowa lub środkowa ma za sobą naprawdę niezły sezon. Pozyskano też dwie doświadczone zawodniczki, Aleksandrę Pietraszek oraz Iwonę Płóciennik, które również mają pomóc w walce o awans.

W klubie zaszły też pewne, moim zdaniem, istotniejsze zmiany. Włodarze zadecydowali o rozpoczęciu współpracy z dwiema firmami, które mają zwiększyć rozpoznawalność marki ENEA AZS Poznań, a dzięki temu zwiększyć liczbę fanów i poprawić i tak już niezłą frekwencję. Klub zyskał też niedawno swoje profile na Twitterze oraz Instagramie, a wszystko to zostało oznaczone hasztagiem #RodzinaAZS i hasłem: Z nowym sezonem nowe nadzieje.

Koszykarska rewolucja
JTC MUKS postanowił z kolei nieco bardziej zaskoczyć. Nowym szkoleniowcem został uznany w naszym kraju Krzysztof Koziorowicz, który w przeszłości z sukcesami prowadził Lotos Gdynia, a w latach 2006-09 był selekcjonerem reprezentacji Polski koszykarek. – Nowy szkoleniowiec ma znane nazwisko w światku koszykówki i daje gwarancje stworzenia silnego kadrowo zespołu. Nie mogę ujawnić jeszcze listy nowych zawodniczek, ale mogę powiedzieć, że będą to koszykarki z wysokiej półki – podkreślał w przytaczanej przez Głos Wielkopolski rozmowie prezes JTC, Jacek Trzeciak.

Z punktu marketingowego to może być strzał w dziesiątkę i oby też okazało się tak w aspekcie sportowym. Dotychczasowa trenerka Iwona Jabłońska, żywa legenda MUKS-u, będzie pracować natomiast z zespołem, który w przyszłym sezonie wystartuje w I lidze.

Wedle zapowiedzi, już niedługo klub rozpocznie też kampanię marketingową, która ma wypromować JTC MUKS w całej Polsce. Patrząc na to jako kibic poznańskiego sportu, działania obu tutejszych klubów koszykarskich wiodą za sobą najlepsze skutki dla... młodych sportowców i kibiców, czyli tak jak być w sumie powinno.

Jak zapowiada prezes Trzeciak, MUKS zamierza konsekwentnie budować w Poznaniu klimat wokół żeńskiej koszykówki. I niech tak będzie, bo nasze miasto pod względem sportów halowych w ostatnim czasie nieco podupadło. Czas wreszcie na odrodzenie: wpierw niech to będzie koszykówka, a następnie piłka ręczna i, co będzie niezwykle ciężkie, siatkówka.

Autor: Piotrek Przyborowski | @P_Przyborowski | piotrek.przyborowski@gmail.com | foto: muxpoznan.pl

0 komentarze:

Prześlij komentarz

tv

kategorie

1/8 finału a o strojach Abdou Razack Traore Abdul Aziz Tetteh AC Milan Adam Małysz Adam Matuszczyk Adam Nawałka Adrian Laskowski Adrian Mierzejewski Adrian Szynka Adrian Wróblewski Agnieszka Radwańska Ajax Ajax Amsterdam akademickie mistrzostwa polski w futsalu kobiet akcje charytatywne Al-Ittihad Alan Pardew Albania Albicelestes Alejandro Sabella Amber Cup Anderlecht Andoni Zubizarreta Andre Agassi Andrea Pirlo Andres Iniesta Andrij Szewczenko Andrzej Gołota Andrzej Niedzielan Angelique Kerber Anglia Anna Lewandowska Ans Botha Antoine Griezmann aos pomaga aplikacje mobilne Arena Arjen Robben Arka Gdynia Arkadiusz Milik Arnaud Djoum Arsenal Arsene Wenger Artur Boruc AS Monaco AS Roma Asier Illarramendi Aston Villa Asturia Atalanta Bergamo Athletic Bilbao Atletico Madryt ATP Masters Australian Open Austria AZS Poznań AZS UAM Poznań Ballon d'Or 2014 Bartosz Jurecki Bartosz Kieliba Bartosz Pawłowski Bartosz Salamon Bartosz Ślusarski Bayer Bayern Monachium beach soccer Belenenses Belgia Benfica Betis Sewilla biathlon Biedronka bieganie biegi narciarskie Biofarm Basket Poznań Błękitni Stargard Szczeciński Bogusław Baniak boks Borussia Dortmund Branislav Ivanović Brazylia 2014 Bundesliga Calisia Kalisz Cardiff City Carles Puyol Carlo Ancelotti cd corallejo Celta Vigo Celtic Glasgow Charlotte Kalla Chelsea Londyn Chorwacja Christian Nnamani Chrobry Głogów Clarence Seedorf Club Brugge Copa America Copa del Rey Cracovia Cristiano Ronaldo Crystal Palace Czechy Damian Warchoł Damien Perquis Dariusz Dudka Dariusz Formella Dariusz Szpakowski Darko Jevtić David Beckham David Luiz David Moyes David Villa Dawid Czerniejewicz Dawid Dzięgielewski Dawid Jasiński Dawid Kownacki Dawid Kubacki Daylon Claasen Denis Thomalla Derby Madrytu Derby Poznania Diego Costa Diego Godín Diego Simeone Dimitri Payet Dominik Chromiński Drewno dsw waterpolo poznań DychaKownasia Dynamo Kijów Dyskobolia Grodzisk Wielkopolski Ebi Smolarek Ekstraklasa El Clásico El fin de semana Elana Toruń Emilijus Zubas Emmanuel Adebayor Enea AZS Poznań english version Eredivisie Espanyol Barcelona Eugen Polanski EURO 2012 Euro 2016 euroliga Eurotrip Everton FA Cup fantasy liga FC Barcelona FC Basel FC Porto Feliks Krystkowiak FIFA Filip Brzostowski Finlandia Fiorentina Florentino Perez football Franciszek Siwek Francja Franck Ribery Francuskie Love Story French Open futbol amerykański futsal Garbarnia Kraków Gareth Bale Gaziantepspor Getafe CF Gianluca Scamacca GKS Bełchatów GKS Katowice Górnik Zabrze Granada CF Gryf Wejherowo Grzegorz Kalinowski Grzegorz Krychowiak Grzegorz Lato Grzegorz Niciński Grzegorz Rasiak Grzegorz Wojtkowiak Guilherme Gustavo Cañizales hala uam poznań Harry Kane Henning Berg Henryk Kasperczak Hernan Rengifo Hertha Berlin Hiszpania hokej Hull City I Liga I liga koszykówki Igor Gołaszewski Igrzyska Olimpijskie II liga III liga Iker Casillas Im kończą się kontrakty inea azs poznań inne sporty Ireneusz Król Irlandia Irlandia Północna Islandia ITI IV liga Izabella Łukomska-Pyżalska Jacek Kiełb Jacek Zieliński Jagiellonia Białystok Jakub Błaszczykowski Jakub Kiełb Jakub Pyżalski Jakub Wawrzyniak James Rodríguez Jamie Vardy Jan Bednarek Jan Paczyński Jan Urban Jan Ziobro Jarosław Araszkiewicz Jarota Jarocin Jennifer Lopez Jerzy Cyrak Jerzy Dudek Jerzy Janowicz Jędrzej Dorynek Jiří Neček Joachim Löw John David Jaramillo Jose Mari Bakero Jose Mourinho Juan Mata Jupiler Pro League Jürgen Klopp Justyna Kowalczyk Juventus Turyn Kacper Ciupa Kamerun Kamil Drygas Kamil Glik Kamil Grosicki Kamil Stoch Kamil Vacek karate Karol Linetty kartka z kalendarza Katarzyna Piter Katowice Open Keylor Navas Klubowe Mistrzostwa Świata koko euro spoko kolarstwo Konflikt Messi Villa konkurs Korona Kielce koszykówka Kotwica Kołobrzeg Krystian Bielik Krystian Łukaszyk Krzysztof Biegański Krzysztof Chrobak Krzysztof Kotorowski Krzysztof Mączyński Kujawianka Izbica Kujawska Lasse Nielsen Lazio Lech Cup Lech II Poznań Lech Poznań Lechia Gdańsk Legia Warszawa Legionovia Legionowo Leicester City lekkoatletyka Leo Messi Levante UD Liga Europejska Liga Europy Liga Mistrzów ligue 1 live Liverpool FC Louis Van Gaal Ludovic Obraniak Luis Aragonés Luis Enrique Luis Figo Luis Suárez Łukasz Białożyt Łukasz Fabiański Łukasz Piszczek Łukasz Sekulski Łukasz Skorupski Łukasz Spławski Łukasz Szukała Łukasz Teodorczyk Łukasz Załuska łyżwiarstwo szybkie Maciej Chłodnicki Maciej Gajos Maciej Gostomski Maciej Kot Maciej Makuszewski Maciej Rybus Maciej Terlecki Magdalena Linette Maja Włoszczowska Malaga CF Mallorca mam haka na raka Manchester City Manchester United Manuel Arboleda Manuel Neuer Manuel Pellegrino Marca Marcelo Bielsa Marcin Cabaj Marcin Gortat Marcin Kamiński Marcin Robak Marcin Wasilewski Marcin Wodecki Marek Papszun Maria Sharapova Mario Balotelli Marit Bjoergen Mariusz Rumak Martina Navratilova Mateusz Filipowiak Mateusz Klich Mateusz Możdżeń Mateusz Szczepaniak Matus Putnocky Michał Chrapek Michał Ciarkowski Michał Cywiński Miedź Legnica Mihai Radut mistrzostwa świata 2014 mistrzostwa świata w beach soccerze 2015 mistrzostwa świata w piłce ręcznej MKS Kluczbork MKS Poznań mmts kwidzyn Monte-Carlo Masters mś w piłce ręcznej MUKS Poznań mundial Mundialowo Myśli Zbyszka Nadine Angerer Napoli NBA Nenad Bjelica Newcastle United Neymar Nicki Bille Nielsen Noriaki Kasai Novak Djokovic nSport HD Odra Wodzisław Śląski oficjalne piosenki mś Okiem Kibiców Ole Einar Bjoerndalen Olimpia Grudziądz Olympiakos Pireus Olympique Marsylia Ołeksandr Worobej Orły za granicą Ostrovia Ostrów Wielkopolski Pan Jan subiektywnie Parma 4:5 Milan Parma FC Paul George Paula Kania Paulus Arajuuri Pele Pelikan Niechanowo Pep Guardiola Pepe Pepsi Arena Pescara Petr Nemec PGE Ekstraliga Piast Gliwice Piechotą na mecz piłka nożna piłka ręczna Piłkarskie Zbrodnie Piotr Giel Piotr Pawlicki Piotr Rutkowski Piotr Żyła Pitbull PlusLiga Podbeskidzie Bielsko-Biała Pogoń Szczecin Polemika Polonia Bytom Polonia Środa Wielkopolska Polonia Warszawa Polsat polska Polskie dumy narodowe poznań Poznań City Center AZS Poznań Maraton Poznań Open 2014 Prejuce Nakoulma Premier League Primeira Liga Primera Division Przemek Pełka Przemysław Oziębała Przemysław Tytoń psg puchar hopmana Puchar Konfederacji Puchar Ligi Francuskiej Puchar Narodów Afryki Puchar Polski Puchar UEFA PWSZ Kalisz PZPN Radamel Falcao Radosław Majewski Rafa Benitez Rafael Nadal Rafał Figiel Rafał Majka Rafał Sonik rajd dakar Raków Częstochowa Raport Kolejorz Real Madrid Real Madryt Real Oviedo Real Sociedad reprezentacja Argentyny w piłce nożne reprezentacja Brazylii w piłce nożnej reprezentacja Chile w piłce nożnej reprezentacja Gibraltaru w piłce nożnej reprezentacja Hiszpanii w piłce nożnej reprezentacja Kataru w piłce ręcznej reprezentacja Kostaryki w piłce nożnej reprezentacja Niemiec w piłce nożnej reprezentacja Polski w piłce nożnej reprezentacja Polski w piłce ręcznej reprezentacja Polski w siatkówce reprezentacja Polski w unihokeju reprezentacja Polski w żużlu reprezentacja Portugalii w piłce nożne reprezentacja Szkocji w piłce nożnej reprezentacja Urugwaju w piłce nożnej reprezentacja Włoch w piłce nożnej reprezentacje reprezentacje młodzieżowe Republika Południowej Afryki Rio 2016 Robert Lewandowski Robert Ndip Tambe Rodło Kwidzyn Roger Federer Romelu Lukaku Rosja Rozwój Katowice Ruch Chorzów Rumunia Ryszard Grobelny Ryszard Wieczorek rzut oszczepem Saint-Etienne Sami Khedira Sampdoria Santi Cazorla Schalke 04 Sebastian Boenisch Semir Bukvić Sepp Blatter Serena Williams Sergio Busquets Serie A Sevilla SGGW Warszawa Shakira Siarka Tarnobrzeg siatkówka Siergiej Kriwiec Sir Alex Ferguson Sisi skoki narciarskie Sławomir Peszko Słowacja Soczi 2014 Sokół Kleczew Southampton sparingi Sparta Praga sportfive sporty motorowe sporty walki Stade Rennais Stadion Miejski w Poznaniu Stadion Narodowy w Warszawie Start Gniezno stelmet zielona góra Stéphane Mbia Steven Gerrard Superpuchar Europy Superpuchar Polski Szachtar Donieck Szwajcaria Szwecja Szymon Pawłowski Śląsk Wrocław świat T-Mobile Ekstraklasa Tamas Kadar tapio rautavaara Tarcza Wspólnoty tenis Tennis Termalica Bruk-Bet Nieciecza Thiago Alcantara Thibaut Courtois tiki-taka Tomasz Bekas Tomasz Dejewski Tomasz Kędziora Tomasz Kuszczak Tomasz Mikołajczak Tomasz Wilman Toni Kroos top news Tottenham Hotspur Tour de France Tour de Pologne TPS Winogrady Transfery Turcja Turniej Czterech Skoczni TV Trwam TVP UEFA Ukraina Unia Swarzędz unihokej US open USA Valencia CF Venus Williams Vicent Tan Vicente del Bosque Villarreal Villarreal CF Vladimir Volkov Waka Waka Waldemar Fornalik Waldemar Sobota Walia Warta Poznań waterpolo Wayde van Niekerk We Are One Werder Brema Węgry Widzew Łódź Wilfried Bony Willy Caballero Wisła Kraków Wojciech Onsorge Wojciech Szczęsny Wolfsburg WTK wybory PZPN Wygraj Ligę wywiad Xavi Zagłębie Lubin Zarko Udovicic zarząd PZPN Zaur Sadajew Zawisza Bydgoszcz Zbigniew Boniek Zbigniew Bródka Zbigniew Kręcina Zbigniew Śmiglak Zenit Sankt Petersburg Zimowe Igrzyska Olimpijskie Zinedine Zidane Zlatan Ibrahimovic Złota Piłka Zygmunt Cichosz żużel
© 2018 aosporcie.pl. Obsługiwane przez usługę Blogger.