4 stycznia 2015

Ole Einar Bjørndalen sportowcem roku w Norwegii

Najbardziej utytułowany biathlonista w historii, Ole Einar Bjørndalen, został sportowcem roku w Norwegii. Norwescy dziennikarze uznali, że to właśnie dwukrotny, złoty medalista Igrzysk Olimpijskich z Soczi zasłużył na miano sportowca 2014 roku. Dzięki czemu?

To głównie dzięki zwycięstwu w sprincie, a kilkanaście dni później, w sztafecie mieszanej podczas Igrzysk w Rosji, dziennikarze postanowili nagrodzić biathlonistę z Drammen. Były to jego, kolejno dwunasty i trzynasty krążek Igrzysk Olimpijskich, z czego może się pochwalić ośmioma złotymi medalami.

Bjoerndalen dzięki głosom dziennikarzy, wyprzedził Alexandra Kristoffa, czyli kolarza rosyjskiej grupy Team Katusha. Najniższy stopień podium zajął natomiast Kjetil Jansrud, alpejczyk, który na trasie w Soczi zdobył złoty medal Olimpijski w konkurencji Supergigant. Dopiero piąte miejsce zajęła trzykrotna, złota medalistka Igrzysk w Soczi, Marit Bjoergen.

Ole Einar Bjørndalen już od wiele lat startuje w Pucharze Świata. Multimedalista Igrzysk Olimpijskich, Mistrzostw Świata i Mistrzostw Norwegii w biathlonie, jest rekordzistą w liczbie zwycięstw w Pucharze Świata. Do dnia dzisiejszego, Bjoerndalen wygrał 94 zawody pucharowe, w tym jedno nie w zawodach biathlonowych, a w biegach narciarskich. Poza tym sześciokrotnie na koniec sezonu odbierał Kryształową Kulę za zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Zeszły sezon, w Pucharze świata, zakończył na szóstej pozycji.

Najbliższe zawody Pucharu Świata w biathlonie odbędą się 7-11 stycznia, w niemieckim Oberhofie.

Autor: Kacper Witlicki | @KacperWitlicki |  keiiper16@gmail.com foto: foto: Tor Atle Kleven / Wikipedia.org