aosporcieaosporcieaosporcie

22 stycznia 2020

Baby Boom


Wraz z dzisiejszym sparingiem przeciwko Astrze Giurgiu Lech Poznań już na dobre rozpoczyna tradycyjne zgrupowanie w tureckim Belek. Zgrupowanie, na które trener Dariusz Żuraw wraz ze swoim sztabem postanowił zabrać rekordową liczbę młodych zawodników, którzy już niedługo mają realne szansę, by stanowić o sile Kolejorza.

Kiedy w innych klubach Ekstraklasy cieszą się z jednego czy dwóch wybijających się na tle innych młodzieżowców, przy Bułgarskiej akurat problemu z brakiem utalentowanych piłkarzy nie ma. Widać to od lat po wynikach w rozgrywkach juniorów, a jesienią udowodniły to też statystki dotyczące samej ligi. W niej trener Żuraw do boju posłał w obecnym sezonie aż dziewięciu różnych młodzieżowców, którzy w sumie rozegrali aż 5715 minut. Pod tym względem Kolejorz bije całą konkurencję na głowę - drugie w tej klasyfikacji Zagłębie dało szansę pięciu zawodnikom, którzy zgromadzili ledwie 3674 minuty.


Czekając na listę powołanych na zgrupowanie do Belek, można więc było spokojnie oczekiwać na niej całej gromady młodych gniewnych.  Ich liczba, a szczególnie procentowy udział wśród całej kadry, może jednak budzić zazdrość innych klubów. Aż 15 z 26 zawodników, którzy pojechali do Turcji, to zawodnicy poniżej 23. roku życia! Co więcej - wszyscy z nich (łącznie z piłkarzami urodzonymi w roku 1998) posiadają jeszcze w obecnym sezonie Ekstraklasy status młodzieżowca. Gdyby więc ktoś (w tym przypadku: Dariusz Żuraw) by się uparł, lub raczej wykazał nie lada odwagą, mógłby wystawić całą jedenastkę złożoną wyłącznie z młodzieżowców!

Młodzieżowcy w kadrze Lecha Poznań na zgrupowanie w Belek
Bramkarze: Krzysztof Bąkowski, Miłosz Mleczko
Obrońcy: Jakub Niewiadomski, Tymoteusz Puchacz, Karol Smajdor
Pomocnicy, Bartosz Bartkowiak, Kamil Jóźwiak, Jakub Kamiński, Jakub Karbownik, Juliusz Letniowski,  Filip Marchwiński, Jakub Moder, Mateusz Skrzypczak, Michał Skóraś
Napastnik: Filip Szymczak

Lecha Poznań w ostatnich latach można ganić za bardzo wiele aspektów czysto sportowych, ale na pewno nie za szkolenie młodzieży. W tym przypadku Kolejorz wielokrotnie był prekursorem, a na młodych piłkarzy zaczął stawiać już wcześniej, niekoniecznie zaś mając na uwadze jedynie gratyfikacje trafiające do klubów od PZPN-u w ramach Pro Junior System. Duma Wielkopolski chce coraz częściej stawiać na młodzież kosztem zagranicznych pseudo-wynalazków, których całą rzeszę poznajemy (i jeszcze szybciej zapominamy!) sezon w sezon w wielu klubach Ekstraklasy.  I choć oczywiście ta młodzież powinna być wsparta odpowiednimi piłkarzami z solidnym doświadczeniem, Lecha za taką strategię należy chwalić. Odwracając więc pewien słynny cytat: Lechu, Dariuszu Żurawiu, idźcie tą drogą!

Piotrek Przyborowski
📷 Oskar Jahns / aosporcie.pl

0 komentarze:

Prześlij komentarz