12 listopada 2019

Milion złotych od niebiesko-białych serc z Wielkopolski


Nie zawsze zgadzamy się z innymi kibicami Lecha Poznań. Czasem ich zachowanie, również na trybunach woła o pomstę do nieba. Trzeba jednak przyznać, że kibole Kolejorza wielokrotnie wykazywali i wykazują się świetnymi inicjatywami. Jedną z takich akcji jest coroczna zbiórka pieniędzy przy okazji obchodów Wszystkich Świętych. Te zostaną przeznaczone na renowację grobów Powstańców Wielkopolskich. 

Owszem, ostatnio oberwało się nieco na naszych łamach poznańskim kibicom, którzy podczas październikowego spotkania z Zagłębiem Lubin w dość ordynarny sposób próbowali przekazać niejakiemu Grabażowi (liderowi zespołów Pidżama Porno i Strachy na Lachy), że... raczej za nim nie przepadają. W tym poście mój drogi kolega Mateusz postanowił więc odpowiedzieć fanatykom na ich niewybredne apele. Wywiązała się dyskusja, ale utrzymana oczywiście na bardzo wysokim poziomie kultury osobistej. I super, właśnie o to chodzi w debacie publicznej.

Do brzegu jednak, do brzegu. Tym razem postanowiłem jednak (i pewnie Mateusz się ze mną tu zgodzi) pochwalić poznańskich kibiców. Akcja Wiara Powstańcom została zainicjowana jeszcze przez Wiarę Lecha w 2010 roku, a teraz kontynuowana jest przez Stowarzyszenie Kibiców Lecha Poznań. I przez te kilka lat nabrała naprawdę ogromnych rozmiarów.

Podczas pierwszej zbiórki kibolom udało się zabrać 8,5 tysiąca złotych. W zeszłym roku było to już natomiast... 415 tysięcy! Wiele wskazuje na to, że i tym razem udało się zebrać podobną kwotę. To oznaczałoby z kolei, że biorąc pod uwagę łącznie trzy ostatnie lata, mówimy tu o sumie siedmiocyfrowej. To już wynik naprawdę niebagatelny.

Jednak efekty działań kibiców widać nie tylko w samych liczbach. Zaczęło się od odnawiania pojedynczych mogił, teraz renowacji poddawane są już natomiast całe pomniki. Oczywiście kibice dodają do tego odpowiednią otoczkę, a o swoich działaniach stale informują za pośrednictwem mediów społecznościowych. Cala akcja rzecz jasna nie obejmuje też już dawno samego Poznania. Kwestują kibole w całej Wielkopolsce.

Obraz może zawierać: ludzie stoją, roślina, drzewo, niebo, na zewnątrz i przyroda
Jeden z efektów działań kibiców Lecha Poznań. Tutaj grób Kazimierza Krzyżaniaka z Szamotuł / foto: Stowarzyszenie Kibiców Lecha Poznań

I takich akcji chcielibyśmy ze strony fanatyków Kolejorza widzieć jak najwięcej. W ten sposób pokazują oni szaremu obywatelowi nieinteresującemu się futbolem, że nie są oni jedynie chmarą stereotypowych podejrzanych gości, którzy drą się co weekend na całe miasto. Taki obraz jest dla nich bowiem mocno krzywdzący. I choć czasem niektórzy fani przesadzają, to te ekscesy nie mogą, przykryć takich działań jak akcja Wiara Powstańcom. A przynajmniej nie powinny.

Choć akcja kibiców dobiega końca, nie wahajcie się pomóc. Szczegółowe dane odnośnie zbiórki możecie znaleźć na fanpage'u Stowarzyszeniu Kibiców Lecha Poznań lub też samej stronie całej akcji. A w wolnej chwili polecamy też oczywiście odwiedzenie naszego fanpage'a aosporcie.pl, na którym codziennie znajdziecie dla siebie atrakcyjne materiały dotyczące Dumy Wielkopolski i całej reszty (około)poznańskiego sportu!

Piotrek Przyborowski
📷 Oskar Jahns / aosporcie.pl

0 komentarze:

Prześlij komentarz