8 czerwca 2019

"Jeśli w Lechu pojawi się bramkarski talent, to trener Chamera go oszlifuje"


Zmian w Lechu Poznań ciąg dalszy. Po tym jak w sztabie pozostał Karol Bartkowiak, a do trenera Dariusza Żurawia dołączył też będący legendą Kolejorza Dariusz Skrzypczak, w tym tygodniu szkoleniowiec Dumy Wielkopolski ogłosił kolejne dwa nowe nazwiska. Analitykiem i asystentem został Łukasz Becella, a nowym trenerem bramkarzy Michał Chamera. I to o tego niegdyś golkipera m.in. Arki Gdynia, który miał też okazję pracować w Katarze, zapytałem co nieco u źródła, czyli Przemysława Gawina i Krystiana Błanka z Bytovii Bytów, w której to nowy opiekun bramkarzy w Lechu pracował w minionym sezonie. 

Chamera swoją karierę na boisku zakończył stosunkowo wcześnie, bo w wieku zaledwie 30 lat. W jej trakcie zanotował kilka epizodów w Ekstraklasie (ówczesnej I lidze) w barwach zaprzyjaźnionej z Lechem Arki Gdynia czy też Polonii Warszawa. Ma też za sobą zagraniczną przygodę w postaci występów w duńskim Brabrand IF.

Od Kataru po Bytovię
Po zawieszeniu butów (czy też rękawic) na kołku gdynianin rozpoczął karierę trenerską. Przez trzy lata pracował jako koordynator szkolenia bramkarzy w Arce. W tym czasie zaliczył też swój pierwszy romans z wówczas II-ligową Bytovią.

- Warto mieć na uwadze, że to właśnie podczas swojego pierwszego pobytu w Bytovii trener Chamera odbudował Maćka Gostomskiego, który potem trafił do Lecha Poznań i przyczynił się do wywalczenia przez Kolejorza mistrzostwa Polski - mówi rzecznik prasowy Bytovii Przemysław Gawin.

Po pracy na Pomorzu Chamera w styczniu 2015 trafił na... zaplecze ekstraklasy katarskiej. To właśnie tam aż do lipca zeszłego roku pełnił funkcję trenera bramkarzy w Muaither Sports Club, z którym zresztą udało mu się wywalczyć awans na najwyższy poziom rozgrywkowy.

- To świetny fachowiec. Ma naprawdę dobry warsztat, który ciągle rozwija. To przecież człowiek, który nie tylko trenował bramkarzy w Katarze, ale teraz na gdańskim AWF-ie współpracuje również z... Chińczykami w ramach projektu z pekińską uczelnią. Jak sam przyznaje, łyknął nawet trochę chińskiego. I taki właśnie jest Michał Chamera - mam wrażenie, że potrafi odnaleźć się w każdym środowisku - przyznaje Gawin.

37-latek wrócił do Bytowa, ale trafił już jednak do zupełnie innego klubu, niż kiedy opuszczał go w 2012 roku. Bytovia, już bez ogromnego sponsora tytularnego, szukała wszelkich sposobów na to, by w ogóle przystąpić do rozgrywek. Chamera nie bał się jednak tego wyzwania.

- Trener Chamera pracował w Bytowie, gdy Bytovia grała w II lidze i to właśnie z tamtych czasów znał trenera Stawskiego. Myślę, że ta znajomość i to, że trener Chamera chciał być bliżej domu w Gdyni oraz pracy na AWF-ie skłoniły go do podjęcia ponownej pracy w naszym klubie - przyznaje Krystian Błank, specjalista ds. marketingu w Bytovii.


Podopieczny, który zmiótł GieKSę
- Jego pracę w Bytovii oceniam bardzo dobrze. Myślę, że najlepiej o jego pracy może powiedzieć to, że jednym z najlepszych zawodników Bytovii w minionym sezonie był bramkarz Andrzej Witan, który nieraz ratował Bytovię przed stratą goli. Michał Chamera to trener, który zna się na swoim fachu - mówi Błank.

Nazwisko Andrzeja Witana, a więc niedawnego podopiecznego Chamery, było jednym z najgorętszych na finiszu rozgrywek I ligi. To właśnie ten doświadczony golkiper w doliczonym czasie spotkania ostatniej kolejki przeciwko GKS-owi Katowice strzelił zwycięskiego dla Bytovii gola. I choć bytowscy piłkarze rozpoczęli świętowanie, to ostatecznie po kilku momentach w zespole zapanował ogromny smutek i żal - w tym samym czasie Wigry Suwałki pokonały bowiem Raków Częstochowa i to zespół z Podlasia pozostał na zapleczu Ekstraklasy.

Witan jest tu wspomniany nie bez powodu. To już doświadczony bramkarz, zbliżający się do trzydziestki. Tymczasem w Kolejorzu Chamerze przyjdzie pracować ze znacznie młodszymi podopiecznymi. Miłosz Mleczko dopiero co przestał być nastolatkiem, Mickey van der Hart też jeszcze tej trójki z przodu nie będzie sobie dopisywał przez najbliższych kilka lat. Gawin nie obawia się jednak tego, że nowy trener bramkarzy Lecha nie poradzi sobie z młodszymi zawodnikami.

- Trener Chamera pracował już wcześniej z młodymi bramkarzami i w naszym klubie. Trzeba też mieć na uwadze, że od dawna współpracował też z młodzieżą na uczelni. Jeśli w szkółce Lecha będzie odpowiedni talent, to na pewno trener go oszlifuje – przyznaje.

Uczony w szatni
Z powyższych wypowiedzi wynika, że do Lecha Poznań właśnie trafił całkiem niezły fachowiec, który okaże się niezłym dopełnieniem już i tak ciekawie wyglądającego sztabu. Co więcej jednak, w szatni Kolejorza pojawi się prawdziwy naukowiec. Michał Chamera oprócz kariery trenerskiej bardzo poważnie traktuje też tę akademicką.

- Wydaje mi się, że był to jeden z powodów jego powrotu z Kataru. Trener Chamera chce bowiem dokończyć swój doktorat na gdańskim AWF-ie - przyznaje Gawin. - Kibice Lecha powinni być jednak spokojni. Z tego, co wiem, teraz zamierza on poświęcić się w całości Kolejorzowi. To jest jednak Ekstraklasa, więc sprawy akademickie nie powinny kolidować z tymi sportowymi - dodaje.


Michał Chamera jest już czwartym trenerem bramkarzy po odejściu z klubu Andrzeja Dawidziuka wraz z końcem ubiegłego sezonu. Choćby przykład tego stanowiska pokazuje nam chaos, który zapanował przy Bułgarskiej w ostatnim czasie. Jego poprzednik, Robert Mioduszewski wytrzymał na stanowisku nieco ponad dwa miesiące. Trzeba mieć nadzieję, że wraz z Chamerą, który raczej pod względem stażu w większości swoich miejsc pracy był typem długodystansowca, do Lecha i w innych obszarach zawita teraz pewna stabilizacja. To słowo, przynajmniej w minionych miesiącach, znacząco omijało bowiem Dumę Wielkopolski.


Piotrek Przyborowski
📷 Krystian Błank / Bytovia Bytów

0 komentarze:

Prześlij komentarz

tv

kategorie

1/8 finału a o strojach Abdou Razack Traore Abdul Aziz Tetteh AC Milan Adam Małysz Adam Matuszczyk Adam Nawałka Adrian Laskowski Adrian Mierzejewski Adrian Szynka Adrian Wróblewski Agnieszka Radwańska Ajax Ajax Amsterdam akademickie mistrzostwa polski w futsalu kobiet akcje charytatywne Al-Ittihad Alan Pardew Albania Albicelestes Alejandro Sabella Amber Cup Anderlecht Andoni Zubizarreta Andre Agassi Andrea Pirlo Andres Iniesta Andrij Szewczenko Andrzej Gołota Andrzej Niedzielan Angelique Kerber Anglia Anna Lewandowska Ans Botha Antoine Griezmann aos pomaga aplikacje mobilne Arena Arjen Robben Arka Gdynia Arkadiusz Milik Arnaud Djoum Arsenal Arsene Wenger Artur Boruc AS Monaco AS Roma Asier Illarramendi Aston Villa Asturia Atalanta Bergamo Athletic Bilbao Atletico Madryt ATP Masters Australian Open Austria AZS Poznań AZS UAM Poznań Ballon d'Or 2014 Bartosz Jurecki Bartosz Kieliba Bartosz Pawłowski Bartosz Salamon Bartosz Ślusarski Bayer Bayern Monachium beach soccer Belenenses Belgia Benfica Betis Sewilla biathlon Biedronka bieganie biegi narciarskie Biofarm Basket Poznań Błękitni Stargard Szczeciński Bogusław Baniak boks Borussia Dortmund Branislav Ivanović Brazylia 2014 Bundesliga Calisia Kalisz Cardiff City Carles Puyol Carlo Ancelotti cd corallejo Celta Vigo Celtic Glasgow Charlotte Kalla Chelsea Londyn Chorwacja Christian Nnamani Chrobry Głogów Clarence Seedorf Club Brugge Copa America Copa del Rey Cracovia Cristiano Ronaldo Crystal Palace Czechy Damian Warchoł Damien Perquis Dariusz Dudka Dariusz Formella Dariusz Szpakowski Darko Jevtić David Beckham David Luiz David Moyes David Villa Dawid Czerniejewicz Dawid Dzięgielewski Dawid Jasiński Dawid Kownacki Dawid Kubacki Daylon Claasen Denis Thomalla Derby Madrytu Derby Poznania Diego Costa Diego Godín Diego Simeone Dimitri Payet Dominik Chromiński Drewno dsw waterpolo poznań DychaKownasia Dynamo Kijów Dyskobolia Grodzisk Wielkopolski Ebi Smolarek Ekstraklasa El Clásico El fin de semana Elana Toruń Emilijus Zubas Emmanuel Adebayor Enea AZS Poznań english version Eredivisie Espanyol Barcelona Eugen Polanski EURO 2012 Euro 2016 euroliga Eurotrip Everton FA Cup fantasy liga FC Barcelona FC Basel FC Porto Feliks Krystkowiak FIFA Filip Brzostowski Finlandia Fiorentina Florentino Perez football Franciszek Siwek Francja Franck Ribery Francuskie Love Story French Open futbol amerykański futsal Garbarnia Kraków Gareth Bale Gaziantepspor Getafe CF Gianluca Scamacca GKS Bełchatów GKS Katowice Górnik Zabrze Granada CF Gryf Wejherowo Grzegorz Kalinowski Grzegorz Krychowiak Grzegorz Lato Grzegorz Niciński Grzegorz Rasiak Grzegorz Wojtkowiak Guilherme Gustavo Cañizales hala uam poznań Harry Kane Henning Berg Henryk Kasperczak Hernan Rengifo Hertha Berlin Hiszpania hokej Hull City I Liga I liga koszykówki Igor Gołaszewski Igrzyska Olimpijskie II liga III liga Iker Casillas Im kończą się kontrakty inea azs poznań inne sporty Ireneusz Król Irlandia Irlandia Północna Islandia ITI IV liga Izabella Łukomska-Pyżalska Jacek Kiełb Jacek Zieliński Jagiellonia Białystok Jakub Błaszczykowski Jakub Kiełb Jakub Pyżalski Jakub Wawrzyniak James Rodríguez Jamie Vardy Jan Bednarek Jan Paczyński Jan Urban Jan Ziobro Jarosław Araszkiewicz Jarota Jarocin Jennifer Lopez Jerzy Cyrak Jerzy Dudek Jerzy Janowicz Jędrzej Dorynek Jiří Neček Joachim Löw John David Jaramillo Jose Mari Bakero Jose Mourinho Juan Mata Jupiler Pro League Jürgen Klopp Justyna Kowalczyk Juventus Turyn Kacper Ciupa Kamerun Kamil Drygas Kamil Glik Kamil Grosicki Kamil Stoch Kamil Vacek karate Karol Linetty kartka z kalendarza Katarzyna Piter Katowice Open Keylor Navas Klubowe Mistrzostwa Świata koko euro spoko kolarstwo Konflikt Messi Villa konkurs Korona Kielce koszykówka Kotwica Kołobrzeg Krystian Bielik Krystian Łukaszyk Krzysztof Biegański Krzysztof Chrobak Krzysztof Kotorowski Krzysztof Mączyński Kujawianka Izbica Kujawska Lasse Nielsen Lazio Lech Cup Lech II Poznań Lech Poznań Lechia Gdańsk Legia Warszawa Legionovia Legionowo Leicester City lekkoatletyka Leo Messi Levante UD Liga Europejska Liga Europy Liga Mistrzów ligue 1 live Liverpool FC Louis Van Gaal Ludovic Obraniak Luis Aragonés Luis Enrique Luis Figo Luis Suárez Łukasz Białożyt Łukasz Fabiański Łukasz Piszczek Łukasz Sekulski Łukasz Skorupski Łukasz Spławski Łukasz Szukała Łukasz Teodorczyk Łukasz Załuska łyżwiarstwo szybkie Maciej Chłodnicki Maciej Gajos Maciej Gostomski Maciej Kot Maciej Makuszewski Maciej Rybus Maciej Terlecki Magdalena Linette Maja Włoszczowska Malaga CF Mallorca mam haka na raka Manchester City Manchester United Manuel Arboleda Manuel Neuer Manuel Pellegrino Marca Marcelo Bielsa Marcin Cabaj Marcin Gortat Marcin Kamiński Marcin Robak Marcin Wasilewski Marcin Wodecki Marek Papszun Maria Sharapova Mario Balotelli Marit Bjoergen Mariusz Rumak Martina Navratilova Mateusz Filipowiak Mateusz Klich Mateusz Możdżeń Mateusz Szczepaniak Matus Putnocky Michał Chrapek Michał Ciarkowski Michał Cywiński Miedź Legnica Mihai Radut mistrzostwa świata 2014 mistrzostwa świata w beach soccerze 2015 mistrzostwa świata w piłce ręcznej MKS Kluczbork MKS Poznań mmts kwidzyn Monte-Carlo Masters mś w piłce ręcznej MUKS Poznań mundial Mundialowo Myśli Zbyszka Nadine Angerer Napoli NBA Nenad Bjelica Newcastle United Neymar Nicki Bille Nielsen Noriaki Kasai Novak Djokovic nSport HD Odra Wodzisław Śląski oficjalne piosenki mś Okiem Kibiców Ole Einar Bjoerndalen Olimpia Grudziądz Olympiakos Pireus Olympique Marsylia Ołeksandr Worobej Orły za granicą Ostrovia Ostrów Wielkopolski Pan Jan subiektywnie Parma 4:5 Milan Parma FC Paul George Paula Kania Paulus Arajuuri Pele Pelikan Niechanowo Pep Guardiola Pepe Pepsi Arena Pescara Petr Nemec PGE Ekstraliga Piast Gliwice Piechotą na mecz piłka nożna piłka ręczna Piłkarskie Zbrodnie Piotr Giel Piotr Pawlicki Piotr Rutkowski Piotr Żyła Pitbull PlusLiga Podbeskidzie Bielsko-Biała Pogoń Szczecin Polemika Polonia Bytom Polonia Środa Wielkopolska Polonia Warszawa Polsat polska Polskie dumy narodowe poznań Poznań City Center AZS Poznań Maraton Poznań Open 2014 Prejuce Nakoulma Premier League Primeira Liga Primera Division Przemek Pełka Przemysław Oziębała Przemysław Tytoń psg puchar hopmana Puchar Konfederacji Puchar Ligi Francuskiej Puchar Narodów Afryki Puchar Polski Puchar UEFA PWSZ Kalisz PZPN Radamel Falcao Radosław Majewski Rafa Benitez Rafael Nadal Rafał Figiel Rafał Majka Rafał Sonik rajd dakar Raków Częstochowa Raport Kolejorz Real Madrid Real Madryt Real Oviedo Real Sociedad reprezentacja Argentyny w piłce nożne reprezentacja Brazylii w piłce nożnej reprezentacja Chile w piłce nożnej reprezentacja Gibraltaru w piłce nożnej reprezentacja Hiszpanii w piłce nożnej reprezentacja Kataru w piłce ręcznej reprezentacja Kostaryki w piłce nożnej reprezentacja Niemiec w piłce nożnej reprezentacja Polski w piłce nożnej reprezentacja Polski w piłce ręcznej reprezentacja Polski w siatkówce reprezentacja Polski w unihokeju reprezentacja Polski w żużlu reprezentacja Portugalii w piłce nożne reprezentacja Szkocji w piłce nożnej reprezentacja Urugwaju w piłce nożnej reprezentacja Włoch w piłce nożnej reprezentacje reprezentacje młodzieżowe Republika Południowej Afryki Rio 2016 Robert Lewandowski Robert Ndip Tambe Rodło Kwidzyn Roger Federer Romelu Lukaku Rosja Rozwój Katowice Ruch Chorzów Rumunia Ryszard Grobelny Ryszard Wieczorek rzut oszczepem Saint-Etienne Sami Khedira Sampdoria Santi Cazorla Schalke 04 Sebastian Boenisch Semir Bukvić Sepp Blatter Serena Williams Sergio Busquets Serie A Sevilla SGGW Warszawa Shakira Siarka Tarnobrzeg siatkówka Siergiej Kriwiec Sir Alex Ferguson Sisi skoki narciarskie Sławomir Peszko Słowacja Soczi 2014 Sokół Kleczew Southampton sparingi Sparta Praga sportfive sporty motorowe sporty walki Stade Rennais Stadion Miejski w Poznaniu Stadion Narodowy w Warszawie Start Gniezno stelmet zielona góra Stéphane Mbia Steven Gerrard Superpuchar Europy Superpuchar Polski Szachtar Donieck Szwajcaria Szwecja Szymon Pawłowski Śląsk Wrocław świat T-Mobile Ekstraklasa Tamas Kadar tapio rautavaara Tarcza Wspólnoty tenis Tennis Termalica Bruk-Bet Nieciecza Thiago Alcantara Thibaut Courtois tiki-taka Tomasz Bekas Tomasz Dejewski Tomasz Kędziora Tomasz Kuszczak Tomasz Mikołajczak Tomasz Wilman Toni Kroos top news Tottenham Hotspur Tour de France Tour de Pologne TPS Winogrady Transfery Turcja Turniej Czterech Skoczni TV Trwam TVP UEFA Ukraina Unia Swarzędz unihokej US open USA Valencia CF Venus Williams Vicent Tan Vicente del Bosque Villarreal Villarreal CF Vladimir Volkov Waka Waka Waldemar Fornalik Waldemar Sobota Walia Warta Poznań waterpolo Wayde van Niekerk We Are One Werder Brema Węgry Widzew Łódź Wilfried Bony Willy Caballero Wisła Kraków Wojciech Onsorge Wojciech Szczęsny Wolfsburg WTK wybory PZPN Wygraj Ligę wywiad Xavi Zagłębie Lubin Zarko Udovicic zarząd PZPN Zaur Sadajew Zawisza Bydgoszcz Zbigniew Boniek Zbigniew Bródka Zbigniew Kręcina Zbigniew Śmiglak Zenit Sankt Petersburg Zimowe Igrzyska Olimpijskie Zinedine Zidane Zlatan Ibrahimovic Złota Piłka Zygmunt Cichosz żużel
© 2018 aosporcie.pl. Obsługiwane przez usługę Blogger.