2 stycznia 2018

Maja Kozłowska: Cały czas myślę o Igrzyskach


Czy od zawsze marzyła o kajakarstwie? Z jakiego powodu jej koledzy z przedszkola chodzili zapłakani, gdy ją wkurzyli? Dlaczego nie jest pewna tego, czy walka o udział w Igrzyskach Olimpijskich za wszelką cenę to gra warta świeczki? O tym wszystkim opowiada Maja Kozłowska, polska kajakarka i w przeszłości młodzieżowa reprezentantka Polski.

Wiem, że przygodę z kajakarstwem zaczęłaś trochę przypadkiem…
Tak, miałam 10 lat,  byłam wtedy u Wiki, mojej najlepszej przyjaciółki, i zobaczyłam na tablicy korkowej w jej pokoju medal, jak się później okazało, z jej pierwszych zawodów  kajakowych. Od razu postanowiłam, że też taki chcę i zaczęłam namawiać rodziców, żeby zapisali mnie na treningi. Już na pierwszym spotkaniu trener stwierdził, że mam dobre warunki do tego sportu, szczególnie miał na myśli długie ramiona.

A wcześniej interesowałaś się sportem?
Od małego w rodzinie śmiali się, że mam sportowe ADHD. Czego ja nie próbowałam... siatkówka, koszykówka. WF zawsze był moim ulubionym przedmiotem i nigdy nie potrafiłam podchodzić do tego wszystkiego na luzie - mocno angażowałam się emocjonalnie w to, co akurat graliśmy.

Od razu zaczęłaś brać udział w zawodach?
Tak!

Długo rozpamiętywałaś porażki?
Całe szczęście na początku swojej przygody z kajakami z każdych zawodów wracałam z medalem, także nie miałam tego problemu i to przez długi czas! W kategoriach dziecięcych bardzo dużo nadrabiałam warunkami fizycznymi, szczególnie wzrostem i długimi ramionami. Wtedy to jest ważniejsze niż wytrzymałość czy siła mięśni. Ale pamiętam swoje pierwsze nieudane zawody - kajak się przewrócił, nie ukończyłam tego wyścigu i było mi naprawdę przykro. Jednak trener szybko nauczył mnie wyciągać lekcję z porażki.

Jakie masz właściwie relacje z trenerem?
W sumie to niedawno zmieniłam trenera...

Co za przypadek!
Ale znasz mnie - zawsze muszę postawić na swoim, dorzucić swoje trzy grosze. Trenerzy tego nie lubią, więc albo ja odchodzę, albo ktoś się mnie pozbywa. Aczkolwiek z obecnym trenerem mam dosyć zwyczajne relacje. Natomiast przyjaźnię się ze swoim pierwszym trenerem - Karolem, właściwie traktuję go jak dziadka, zawsze jak wracam do Choszczna, czyli mojej rodzinnej miejscowości, to staram się go odwiedzić.

Przejdźmy teraz do twoich rówieśniczek: miałaś kiedyś jakąś odwieczną rywalkę?
Miałam, jak byłam dzieckiem. Kasia Kołodziejczyk, stąd - z województwa wielkopolskiego, i dopóki ja startowałam u siebie, w zachodniopomorskim, a ona u siebie, to wszystko wygrywałam. Potem, jak już rywalizowałyśmy, to zawsze byłam druga. Mój wzrost już nie wystarczał. Kasia miała więcej siły, która była i jest do dzisiaj moją piętą achillesową.

Specjalizujecie się w poszczególnych osadach, czy to jest raczej tak, że pływacie w każdym składzie?
Zazwyczaj to właśnie trener decyduje. Nie ma czegoś takiego, że specjalizujesz się wyłącznie w jednej kategorii. Chociaż, szczerze mówiąc, mnie najlepiej pływa się na jedynce.

Zawsze jesteś taką twardą indywidualnością?
Oj, zdecydowanie.

Nie można Cię zagiąć?
Można. Jestem indywidualnością z tego względu, że nawet jeśli wszyscy się ode mnie odwrócą, to  poradzę sobie sama. Nawet w życiu zawsze jak mam problem staram się go najpierw rozwiązać na własną rękę, a dopiero jak jest bardzo źle, to proszę o pomoc bliskich. W kajakach jest podobnie, nawet jak trener mi coś podpowie, to zawsze dodam coś od siebie.

Biłaś się kiedyś?
Na serio nie - ewentualnie w przedszkolu i to zawsze chłopaków. Lubiłam to, tylko potem szli zapłakani do pani i musiałam ich przepraszać - to mnie wkurzało!

Sprawdźmy czy jesteś taka twarda! Masz jakieś wspomnienie z dzieciństwa, które od razu przychodzi ci do głowy?
Mam - mój tata był wojskowym, mieszkamy niedaleko jednostki w Choszcznie przy jedynej brukowanej ulicy w naszym mieście. Pamiętam, jak maszerowali nią w szeregu żołnierze i zawsze szłam obok, czasami też ukrywałam się w krzakach i udawałam, że do nich strzelam. Tratatata! Żołnierze nie mogli reagować, ale ich dowódca znał mojego tatę i zawsze odpowiadał mi serią udawanych strzałów. To było fajne!

A kim chciałaś zostać jak byłaś małą Mają?
Tata mnie fascynował. Chciałam skończyć szkołę oficerską i ustawiać młodych szczyli. Na pewno też trochę przez mój charakter. Zawsze taka byłam - w podstawówce, jak miałam jeszcze oceny opisowe, zawsze w uwagach miałam wpisane, że muszę rządzić grupą.


No tak, córka wojskowego nie może dać sobie w kaszę dmuchać! Przejdźmy do czasu, jak już byłaś trochę starsza. Pokolenie, do którego należymy, czyli tzw. Milenialsi, słynie z tego, że decyduje się na opuszczenie rodzinnego domu dopiero po 30-tce. Ty przeprowadziłaś się do Poznania, gdy miałaś 14 lat... jak to wyglądało?
Od razu po świętach w drugiej klasie gimnazjum przeprowadziłam się do Poznania. To było duże przeżycie, nie tylko dla mnie. Najpierw mieszkałam w internacie na Dębcu, musiałam wstawać bardzo wcześnie, żeby dojechać do szkoły i na treningi. Mieliśmy tam koedukacyjne łazienki, najgorsze było to, że jak chciałam umyć zęby, to przy każdej z pięciu umywalek stał piłkarz i układał włosy - doprowadzało mnie to do szału!

A decyzję o przeprowadzce podjęłaś wspólnie z rodzicami, czy raczej musiałaś ich długo na to namawiać?
Musiałam ich namawiać. Najpierw chciałam się przeprowadzić od razu po skończeniu szkoły podstawowej - trener z Wałcza mnie zachęcał i tam też mieszkałabym w internacie. Miałam już jednak kilku znajomych z Poznania, dzięki nim też zaczęłam myśleć o stolicy Wielkopolski i zauważyłam zbyt wiele minusów przeniesienia się do Wałcza. Poza tym mój brat też już tu mieszkał i wiedziałam, że za kilka lat zacznę tu studiować.

Po dwóch miesiącach rodzice pękli, przeprowadziłam się i zaczęłam trenować w poznańskim AZS-ie. Największym mankamentem tej decyzji było to, że jak czasami tęskniłam, narzekałam, rozmawiając z rodzicami przez telefon, to zawsze słyszałam: To był Twój wybór.  I wtedy nauczyłam się nie narzekać.

Czyli rozłąka od rodziców nie była łatwa?
Początkowo mi się podobało. Wiadomo, czułam się dorosła i wolna. Potem było trochę gorzej, brakowało mi rodzinnego ciepła, domowych obiadów, ale przede wszystkim musiałam się usamodzielnić.

Jedni mówią, że początki pełnoletniości to najlepszy okres w życiu, drudzy - że najtrudniejszy. Jak jest u ciebie, przeraża Cię coś w dorosłym życiu?
Już od dłuższego czasu muszę żyć właściwie na własną rękę. Mam to szczęście, że ciągle mogę liczyć na swoich rodziców. Problemy traktuję jako wyzwanie, chociaż staram się unikać tarapatów. Mam też dwoje rodzeństwa w Poznaniu, w razie większych problemów, zawsze mogę się do nich zwrócić o pomoc.

Starasz się żyć kolejnym dniem, czy raczej marzenia o Igrzyskach i mistrzostwach świata dają Ci motywację do dalszej pracy?
Raczej żyję chwilą, zbyt często życie waliło mi się w jednym momencie, żeby wybiegać tak daleko w przyszłość.

Czyli nie masz takich myśli?
W tej kwestii jestem rozdarta – z jednej strony wiadomo, że chciałabym wyjechać na Igrzyska, wspominać to potem z dziećmi i wnukami, pokazywać im swój olimpijski medal. Ale z drugiej strony, widzę jak dziewczyny, które były reprezentantkami Polski, dopiero po 30-tce kończą karierę i zaczynają życie normalnej dziewczyny. Ja bym chciała to połączyć, ale wiem, że tak się nie da i albo jesteś kajakarką na 100%, albo żoną i matką. Cały czas wierzę, że pojadę na Igrzyska, stanę na podium i powiem sobie: Koniec. Masz, co chciałaś.

Masz jeszcze dużo czasu. W 2024 na Igrzyskach w Paryżu będziesz miała 26 lat, to dobry wiek do zdobywania medali.
Tak, jednak podchodzę do tego realistycznie. Chciałabym bardzo, ale to będzie trudne – szczególnie pogodzenie życia sportowego z osobistym. Coraz trudniej jest mi wkładać w to tyle serducha, jak to było na początku.

To, że przez długi czas nie byłaś w kadrze Polski obniża Twoje szanse?
Byłam w kadrze Polski jako juniorka. Na początku w sprincie, a potem przeszłam do maratonu, w którym pływa się na znacznie dłuższych dystansach (od 20 km) w osadach jedno lub dwuosobowych. Stratowałam w tym z tego względu, że mam organizm przeznaczony do sportów wytrzymałościowych. Żadna dziewczyna w Polsce się tym nie zajmuje, więc czuję się w tym trochę specjalistką. W sprincie nie byłam najlepsza, ale dzięki maratonowi pojechałam w ciągu dwóch lat na cztery imprezy mistrzowskie - po dwa razy na mistrzostwa świata i Europy.

Kajakarstwo nie jest raczej drogim sportem, rezygnacja z kariery nie powinna zaboleć rodzinnego portfela?
Nie jest drogie, ale nie jest też opłacalne. Bardzo trudno jest dostać stypendium od miasta albo od Marszałka województwa. Ja zajęłam ósme miejsce na mistrzostwach świata w niemieckim Brandenburgu co uznaję za naprawdę dobry wynik, ale niestety nie mogłam liczyć na żadne stypendium,. Tak to jest, jak się ma olimpijczyków w mieście. 

Już na koniec - nie miałem problemu, żeby namówić cię na ten wywiad. Dlaczego?
Mimo trudnego charakteru jestem otwarta na ludzi. Lubię pomagać, ale też uwielbiam opowiadać o tym, co sprawia mi największą frajdę. Bardzo mnie boli, że ludzie tak mało wiedzą o kajakarstwie. Dlatego też studiuję dziennikarstwo i nawet jeśli nie pojadę na Igrzyska, i nie zdobędę medalu, to wierzę, że przyczynię się do zwiększenia popularności tego sportu w mediach. To mój cel!

Autor: Mateusz Włodarczyk | @mtj_wlodarczyk |  mt.j.wlodarczyk@gmail.com | foto: Patrycja Langner / Archiwum prywatne Mai Kozłowskiej

0 komentarze:

Prześlij komentarz

tv

kategorie

1/8 finału a o strojach Abdou Razack Traore Abdul Aziz Tetteh AC Milan Adam Małysz Adam Matuszczyk Adam Nawałka Adrian Laskowski Adrian Mierzejewski Adrian Szynka Adrian Wróblewski Agnieszka Radwańska Ajax Ajax Amsterdam akademickie mistrzostwa polski w futsalu kobiet akcje charytatywne Al-Ittihad Alan Pardew Albania Albicelestes Alejandro Sabella Amber Cup Anderlecht Andoni Zubizarreta Andre Agassi Andrea Pirlo Andres Iniesta Andrij Szewczenko Andrzej Gołota Andrzej Niedzielan Angelique Kerber Anglia Anna Lewandowska Ans Botha Antoine Griezmann aos pomaga aplikacje mobilne Arena Arjen Robben Arka Gdynia Arkadiusz Milik Arnaud Djoum Arsenal Arsene Wenger Artur Boruc AS Monaco AS Roma Asier Illarramendi Aston Villa Asturia Atalanta Bergamo Athletic Bilbao Atletico Madryt ATP Masters Australian Open Austria AZS Poznań AZS UAM Poznań Ballon d'Or 2014 Bartosz Jurecki Bartosz Kieliba Bartosz Pawłowski Bartosz Salamon Bartosz Ślusarski Bayer Bayern Monachium beach soccer Belenenses Belgia Benfica Betis Sewilla biathlon Biedronka bieganie biegi narciarskie Biofarm Basket Poznań Błękitni Stargard Szczeciński Bogusław Baniak boks Borussia Dortmund Branislav Ivanović Brazylia 2014 Bundesliga Calisia Kalisz Cardiff City Carles Puyol Carlo Ancelotti cd corallejo Celta Vigo Celtic Glasgow Charlotte Kalla Chelsea Londyn Chorwacja Christian Nnamani Chrobry Głogów Clarence Seedorf Club Brugge Copa America Copa del Rey Cracovia Cristiano Ronaldo Crystal Palace Czechy Damian Warchoł Damien Perquis Dariusz Dudka Dariusz Formella Dariusz Szpakowski Darko Jevtić David Beckham David Luiz David Moyes David Villa Dawid Czerniejewicz Dawid Dzięgielewski Dawid Jasiński Dawid Kownacki Dawid Kubacki Daylon Claasen Denis Thomalla Derby Madrytu Derby Poznania Diego Costa Diego Godín Diego Simeone Dimitri Payet Dominik Chromiński Drewno dsw waterpolo poznań DychaKownasia Dynamo Kijów Dyskobolia Grodzisk Wielkopolski Ebi Smolarek Ekstraklasa El Clásico El fin de semana Elana Toruń Emilijus Zubas Emmanuel Adebayor Enea AZS Poznań english version Eredivisie Espanyol Barcelona Eugen Polanski EURO 2012 Euro 2016 euroliga Eurotrip Everton FA Cup fantasy liga FC Barcelona FC Basel FC Porto Feliks Krystkowiak FIFA Filip Brzostowski Finlandia Fiorentina Florentino Perez football Franciszek Siwek Francja Franck Ribery Francuskie Love Story French Open futbol amerykański futsal Garbarnia Kraków Gareth Bale Gaziantepspor Getafe CF Gianluca Scamacca GKS Bełchatów GKS Katowice Górnik Zabrze Granada CF Gryf Wejherowo Grzegorz Kalinowski Grzegorz Krychowiak Grzegorz Lato Grzegorz Niciński Grzegorz Rasiak Grzegorz Wojtkowiak Guilherme Gustavo Cañizales hala uam poznań Harry Kane Henning Berg Henryk Kasperczak Hernan Rengifo Hertha Berlin Hiszpania hokej Hull City I Liga I liga koszykówki Igor Gołaszewski Igrzyska Olimpijskie II liga III liga Iker Casillas Im kończą się kontrakty inea azs poznań inne sporty Ireneusz Król Irlandia Irlandia Północna Islandia ITI IV liga Izabella Łukomska-Pyżalska Jacek Kiełb Jacek Zieliński Jagiellonia Białystok Jakub Błaszczykowski Jakub Kiełb Jakub Pyżalski Jakub Wawrzyniak James Rodríguez Jamie Vardy Jan Bednarek Jan Paczyński Jan Urban Jan Ziobro Jarosław Araszkiewicz Jarota Jarocin Jennifer Lopez Jerzy Cyrak Jerzy Dudek Jerzy Janowicz Jędrzej Dorynek Jiří Neček Joachim Löw John David Jaramillo Jose Mari Bakero Jose Mourinho Juan Mata Jupiler Pro League Jürgen Klopp Justyna Kowalczyk Juventus Turyn Kacper Ciupa Kamerun Kamil Drygas Kamil Glik Kamil Grosicki Kamil Stoch Kamil Vacek karate Karol Linetty kartka z kalendarza Katarzyna Piter Katowice Open Keylor Navas Klubowe Mistrzostwa Świata koko euro spoko kolarstwo Konflikt Messi Villa konkurs Korona Kielce koszykówka Kotwica Kołobrzeg Krystian Bielik Krystian Łukaszyk Krzysztof Biegański Krzysztof Chrobak Krzysztof Kotorowski Krzysztof Mączyński Kujawianka Izbica Kujawska Lasse Nielsen Lazio Lech Cup Lech II Poznań Lech Poznań Lechia Gdańsk Legia Warszawa Legionovia Legionowo Leicester City lekkoatletyka Leo Messi Levante UD Liga Europejska Liga Europy Liga Mistrzów ligue 1 live Liverpool FC Louis Van Gaal Ludovic Obraniak Luis Aragonés Luis Enrique Luis Figo Luis Suárez Łukasz Białożyt Łukasz Fabiański Łukasz Piszczek Łukasz Sekulski Łukasz Skorupski Łukasz Spławski Łukasz Szukała Łukasz Teodorczyk Łukasz Załuska łyżwiarstwo szybkie Maciej Chłodnicki Maciej Gajos Maciej Gostomski Maciej Kot Maciej Makuszewski Maciej Rybus Maciej Terlecki Magdalena Linette Maja Włoszczowska Malaga CF Mallorca mam haka na raka Manchester City Manchester United Manuel Arboleda Manuel Neuer Manuel Pellegrino Marca Marcelo Bielsa Marcin Cabaj Marcin Gortat Marcin Kamiński Marcin Robak Marcin Wasilewski Marcin Wodecki Marek Papszun Maria Sharapova Mario Balotelli Marit Bjoergen Mariusz Rumak Martina Navratilova Mateusz Filipowiak Mateusz Klich Mateusz Możdżeń Mateusz Szczepaniak Matus Putnocky Michał Chrapek Michał Ciarkowski Michał Cywiński Miedź Legnica Mihai Radut mistrzostwa świata 2014 mistrzostwa świata w beach soccerze 2015 mistrzostwa świata w piłce ręcznej MKS Kluczbork MKS Poznań mmts kwidzyn Monte-Carlo Masters mś w piłce ręcznej MUKS Poznań mundial Mundialowo Myśli Zbyszka Nadine Angerer Napoli NBA Nenad Bjelica Newcastle United Neymar Nicki Bille Nielsen Noriaki Kasai Novak Djokovic nSport HD Odra Wodzisław Śląski oficjalne piosenki mś Okiem Kibiców Ole Einar Bjoerndalen Olimpia Grudziądz Olympiakos Pireus Olympique Marsylia Ołeksandr Worobej Orły za granicą Ostrovia Ostrów Wielkopolski Pan Jan subiektywnie Parma 4:5 Milan Parma FC Paul George Paula Kania Paulus Arajuuri Pele Pelikan Niechanowo Pep Guardiola Pepe Pepsi Arena Pescara Petr Nemec PGE Ekstraliga Piast Gliwice Piechotą na mecz piłka nożna piłka ręczna Piłkarskie Zbrodnie Piotr Giel Piotr Pawlicki Piotr Rutkowski Piotr Żyła Pitbull PlusLiga Podbeskidzie Bielsko-Biała Pogoń Szczecin Polemika Polonia Bytom Polonia Środa Wielkopolska Polonia Warszawa Polsat polska Polskie dumy narodowe poznań Poznań City Center AZS Poznań Maraton Poznań Open 2014 Prejuce Nakoulma Premier League Primeira Liga Primera Division Przemek Pełka Przemysław Oziębała Przemysław Tytoń psg puchar hopmana Puchar Konfederacji Puchar Ligi Francuskiej Puchar Narodów Afryki Puchar Polski Puchar UEFA PWSZ Kalisz PZPN Radamel Falcao Radosław Majewski Rafa Benitez Rafael Nadal Rafał Figiel Rafał Majka Rafał Sonik rajd dakar Raków Częstochowa Raport Kolejorz Real Madrid Real Madryt Real Oviedo Real Sociedad reprezentacja Argentyny w piłce nożne reprezentacja Brazylii w piłce nożnej reprezentacja Chile w piłce nożnej reprezentacja Gibraltaru w piłce nożnej reprezentacja Hiszpanii w piłce nożnej reprezentacja Kataru w piłce ręcznej reprezentacja Kostaryki w piłce nożnej reprezentacja Niemiec w piłce nożnej reprezentacja Polski w piłce nożnej reprezentacja Polski w piłce ręcznej reprezentacja Polski w siatkówce reprezentacja Polski w unihokeju reprezentacja Polski w żużlu reprezentacja Portugalii w piłce nożne reprezentacja Szkocji w piłce nożnej reprezentacja Urugwaju w piłce nożnej reprezentacja Włoch w piłce nożnej reprezentacje reprezentacje młodzieżowe Republika Południowej Afryki Rio 2016 Robert Lewandowski Robert Ndip Tambe Rodło Kwidzyn Roger Federer Romelu Lukaku Rosja Rozwój Katowice Ruch Chorzów Rumunia Ryszard Grobelny Ryszard Wieczorek rzut oszczepem Saint-Etienne Sami Khedira Sampdoria Santi Cazorla Schalke 04 Sebastian Boenisch Semir Bukvić Sepp Blatter Serena Williams Sergio Busquets Serie A Sevilla SGGW Warszawa Shakira Siarka Tarnobrzeg siatkówka Siergiej Kriwiec Sir Alex Ferguson Sisi skoki narciarskie Sławomir Peszko Słowacja Soczi 2014 Sokół Kleczew Southampton sparingi Sparta Praga sportfive sporty motorowe sporty walki Stade Rennais Stadion Miejski w Poznaniu Stadion Narodowy w Warszawie Start Gniezno stelmet zielona góra Stéphane Mbia Steven Gerrard Superpuchar Europy Superpuchar Polski Szachtar Donieck Szwajcaria Szwecja Szymon Pawłowski Śląsk Wrocław świat T-Mobile Ekstraklasa Tamas Kadar tapio rautavaara Tarcza Wspólnoty tenis Tennis Termalica Bruk-Bet Nieciecza Thiago Alcantara Thibaut Courtois tiki-taka Tomasz Bekas Tomasz Dejewski Tomasz Kędziora Tomasz Kuszczak Tomasz Mikołajczak Tomasz Wilman Toni Kroos top news Tottenham Hotspur Tour de France Tour de Pologne TPS Winogrady Transfery Turcja Turniej Czterech Skoczni TV Trwam TVP UEFA Ukraina Unia Swarzędz unihokej US open USA Valencia CF Venus Williams Vicent Tan Vicente del Bosque Villarreal Villarreal CF Vladimir Volkov Waka Waka Waldemar Fornalik Waldemar Sobota Walia Warta Poznań waterpolo Wayde van Niekerk We Are One Werder Brema Węgry Widzew Łódź Wilfried Bony Willy Caballero Wisła Kraków Wojciech Onsorge Wojciech Szczęsny Wolfsburg WTK wybory PZPN Wygraj Ligę wywiad Xavi Zagłębie Lubin Zarko Udovicic zarząd PZPN Zaur Sadajew Zawisza Bydgoszcz Zbigniew Boniek Zbigniew Bródka Zbigniew Kręcina Zbigniew Śmiglak Zenit Sankt Petersburg Zimowe Igrzyska Olimpijskie Zinedine Zidane Zlatan Ibrahimovic Złota Piłka Zygmunt Cichosz żużel
© 2018 aosporcie.pl. Obsługiwane przez usługę Blogger.